Szukaj

Jak zachęcić niejadka do jedzenia - wskazówki

Podziel się
Komentarze0

Większość małych dzieci grymasi przy jedzeniu. Dla rodziców jest to bardzo uciążliwe i męczące. Mimo wszelkich starań większość z nich nie jest w stanie zachęcić dziecka do jedzenia. Oto kilka cennych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji.Oto kilka cennych rad, które pomogą ci zachęcić dziecko do jedzenia:


 • Podawaj tylko to, co najważniejsze
Jeśli twoje dziecko jada mało, postaraj się by podawać mu przede wszystkim wartościowe produkty. Dlatego wykorzystaj moment, gdy maluch jest głodny i podaj mu produkty wysokokaloryczne, bogate w składniki odżywcze i witaminy. Wówczas warto podawać dziecku jak najwięcej mięsa, drobiu, ryb, sera, bananów, fasoli i grochu.

 • Karm dziecko kiedy jest głodne
Unikaj karmienia dziecka w momencie gdy malec jest pojedzony. Dlatego postaraj się wyczuć indywidualne potrzeby dziecka i zaobserwuj kiedy zazwyczaj jest głodny, a kiedy pojedzone. W momencie gdy zaobserwujesz w  jakich okolicznościach twoja pociecha staje się zazwyczaj głodna postaraj się, by wówczas zorganizować dla maluszka jakiś pełnowartościowy i pożywny posiłek.

 • Podawaj posiłki w sprzyjającej atmosferze
Warunki w jakich spożywa się jedzenie są niezwykle istotne. Dlatego postaraj się, by czas i miejsce w którym twój maluszek je było przyjazne i spokojne. W tym celu postaraj się, by nie podnosić głosu na dziecko ani nie zmuszać go do jedzenia na siłę. Jeśli uznasz,że malec jest najedzony pozwól mu zakończyć posiłek, nawet jeśli talerz nie jest zupełnie pusty.

 • Nie pozwalaj, aby coś dziecku zakłócało jedzenie
Jeśli zależy ci, aby malec zjadł spokojnie posiłek postaraj się, by zewnętrzne czynniki nie rozpraszały jego uwagi. W tym celu warto zrezygnować z oglądania telewizji. Postaraj się również, by w pobliżu nie było żadnych zabawek ani gadżetów, które mogłyby odwrócić uwagę dziecka od jedzenia.

 • Pozwól niejadkowi jeść długo
Jeśli twoje dziecko ma problemy z jedzeniem pozwól mu jeść tak długo jak tylko chce. Najważniejsze jest, by jedzenie trafiło do brzuszka dziecka. Warto również siedzieć przy dziecku w czasie jedzenia posiłku i nie pospieszać go, gdyż może to wywołać odwrotny efekt.


 • Zmień okoliczności
Jeśli chcesz zachęcić malca do zjadania posiłków, zadbaj o ich różnorodność. Chodzi tu przede wszystkim o oprawę podawania dziecku posiłków. Dlatego postaraj się wprowadzać różnorodność. Przygotuj dla dziecka posiłek, który może zjeść sztućcami lub tylko przy pomocy palców. Aby zachęcić go do wypicia napoju zaproponuj mu picie [rzez rurkę,. Takie drobne urozmaicenia zachęcają dziecko i sprawiają, że jedzenie staje się atrakcyjną zabawą.

 • Pozwól wybrednemu dziecku wybierać
Jeśli dziecko nie chce jeść daj mu wybór. Maluch sam decydując o posiłku, który chce zjeść chętniej się nim pożywi, niż tym wybranym przez ciebie. Warto również proponować dziecku różne smaki. Dlatego pozwalaj mu próbować potraw, które spożywają pozostali członkowie rodziny. Wówczas będziesz w stanie stwierdzić, które posiłki bardziej mu smakują.
 • Podsuwaj jedzenie ukradkiem
Dziecko nie musi wiedzieć co je. Jeśli więc chcesz, by dostarczyć mu niezbędnych witamin i minerałów, które znajdują się warzywach i owocach a maluch ich nie lubi możesz wykazać się sprytem. W sytuacji gdy dziecko sprzeciwia się jedzeniu warzyw czy owoców możesz je posiekać i podać wymieszane z jogurtem, czy podawać w innej ukrytej formie.


 • Zapewnij różnorodność
Dzieci nie lubią monotonii. Zresztą każdemu po pewnym czasie jakiś produkt po prostu się przejada. Dlatego zadbaj o różnorodność potraw, które przygotowujesz dla dziecka. Możesz przygotować wiele zdrowych i ciekawych posiłków, które twoje dziecko z chęcią zje. 

 • Zadowalaj dziecko przesadnie
Jeśli chcesz by maluszek był zadowolony z posiłku, który przygotowałaś weź pod uwagę przygotowując go fakt ze dzieci wolą spożywać produkty osobno niż wymieszane. Dlatego podaj mu na talerzyku każdy produkt osobno.

 • Nie zwracaj uwagi na czynności przy jedzeniu
Większość dzieci jest w stanie zjeść więcej jeśli je to samodzielnie. Maluchy, których karmią rodzice szybko się nudzą jedzeniem i nawet jeśli nie są wystarczająco pojedzone rezygnują z tego na rzecz innej rozrywki. Samodzielne jedzenie dziecka zazwyczaj kończy się wielkim bałaganem, jednak okazuje się to skutecznym sposobem na każdego niejadka.

 • Zacznij od małych porcji
Pamiętaj by podawać dziecku jedzenie w małych porcjach. Zbyt duża ilość jedzenia na talerzu może go tylko wystraszyć. Natomiast jeśli maluszek zje przydzieloną mu porcje, a wciąż będzie głodny, na pewno poprosi o dokładkę, a ty będziesz pewna że jest pojedzony.

 • Uznaj ,,nie” za ostateczną odpowiedź
Jeśli maluszek skończy jedzenie i uzna, że jest syty nie proponuj mu dodatkowych posiłków. Takim zachowaniem możesz tylko wzbudzić niechęć do jedzenia u dziecka. Jeśli maluch mówi, że nie chce jeść, to nie chce. W momencie gdy zgłodnieje na pewno cię o tym poinformuje.

 • Ograniczaj płyny
Dzieci, które piją dużą ilość napojów czy nawet wody zazwyczaj jedzą mniej. Napoje wypijane między posiłkami lub w czasie jedzenia napełniają tak żołądek maluszka, że zazwyczaj nie czuje on głodu, gdyż w małym brzuszku dziecka nie ma już miejsca na pokarmy stałe.

 • Dawaj dobry przykład
Pamiętaj, że rodzice dla dziecka są autorytetem. Maluch obserwuje ich zachowanie. Dlatego, jeśli zauważy, że rodzice w ciągu dnia rzadko siadają do stołu, by coś zjeść ono również nie będzie tego robiło. Zwróć więc większą uwagę na to by wspólnie zasiadać do stołu i spożywać posiłki, a z pewnością twój maluch zacznie chętniej jadać.

Komentarze do: Jak zachęcić niejadka do jedzenia - wskazówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz