Szukaj

Czytanie bajek dziecku

Podziel się
Komentarze0

Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na czytanie bajek najmłodszym. Zapewne wielu rodziców zastanawia się kiedy czytanie bajek pociechom zaczyna mieć wpływ na ich rozwój. Niektórzy zaczynają czytać swoim maleństwom już w życiu płodowym inni zaraz po urodzeniu, a jeszcze inni znacznie później. Kiedy jest więc dobry czas na rozpoczęcie czytania bajek dziecku?

Badania wykazują, że niemowlę zaczyna aktywnie uczestniczyć w czytaniu bajek dopiero w drugie połowie pierwszego roku życia. Oczywiście początkowo książka służy bobaskowi jako przedmiot do gryzienia i zabawy, a z czasem staje się interesująca ze względu na obrazki, wzorki i kolory, aż malec zaczyna zwracać uwagę na usłyszane słowa czy zwroty.
 
Chcąc nauczyć bobaska zamiłowania do książek warto dawać maluszkowi własny przykład. Dziecko nie będzie chciało w przyszłości sięgać po książki jeśli zauważy, że mamusia ani tatuś tego nie robią. W tym celu warto pokazywać maluszkowi przy każdej możliwej okazji, że książka i jej lektura towarzyszą nam w życiu codziennym.
 
Jakie bajki wybierać dla najmłodszych?
 
Obecnie w księgarniach znajdują się ogromne ilości publikacji książkowych przeznaczonych dla najmłodszych. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się bajce zanim zdecydujemy się na jej zakup dla naszego bobaska. Decydując się na zakup książeczki dla najmłodszych warto zwrócić uwagę na:
  • Solidne wykonanie książki. Dla najmłodszych zaleca się książeczki laminowane wykonane z grubej tektury, której rogi są zaokrąglone. Dzięki temu bobas będzie ją mógł wkłada do buzi, nie robiąc szkody sobie ani książce. Poleca się również książeczki, które posiadają plastikowe kartki połączone przy pomocy metalowej spirali. Dzięki temu można rozkładać książeczkę na części. Dodatkowo książeczki wykonane z plastiku są idealną zabawką do kąpieli bobaska.
  • Ilustracje wykonane w książeczkach powinny być wyraźne i zachęcające najmłodszych do oglądania. Należy natomiast unikać książeczek ze zbyt wieloma szczegółami, gdyż mogą one rozproszyć malca. 
  • Książeczki z niespodziankami również zachęcają najmłodszych do czytania. W związku z tym warto kupować te książki, które posiadają element zaskoczenia i zaciekawienia dla najmłodszych.
  • Tekst książeczki dla dziecka powinien być łatwy i zrozumiały. Zaleca się zwłaszcza wierszyki i proste rymowanki.
Czytając bobaskowi bajkę należy robić to w taki sposób, by zainteresować nią malca. W związku z tym zwracaj szczególną uwagę na intonację, tempo czytania oraz akcentuj ważne wyrazy i zwroty. Warto również po każdej przeczytanej stronie streścić malcowi przeczytany fragment.

 
Chcąc nauczyć dziecko czytania należy wytworzyć w nim taki nawyk. W tym celu warto zadbać o to by czytanie było stałym elementem dnia dziecka. Warto dziecku czytać przez kilka minut dwa razy dziennie. Najlepszą porą dla bobasa na lekturę wydaje się być pora karmienia, po obiedzie, kąpieli lub przed snem. Należy zadbać o to by malec nie rozumiał czytania jako przykrego obowiązku, a raczej kojarzył to z przyjemnością i relaksem. 

Komentarze do: Czytanie bajek dziecku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz