Szukaj

Higiena w ciąży

Podziel się
Komentarze2

Higiena w ciąży to nie tylko dbanie o własne ciało. To przede wszystkim dbanie o zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję zarówno matki jak i nienarodzonego jeszcze dziecka. Zarówno ważna jest czystość ciała na zewnątrz jak i czystość w jego wnętrzu. To w jaki sposób młoda matka dba o siebie bezpośrednio wpływa na jej malutkie dziecko. Spożywając alkohol i paląc papierosy podczas ciąży wyrządza się niewyobrażalną krzywdę rozwijającemu się dziecku.Zamiast tego można pójść na spacer lub wziąć relaksującą kąpiel.

Higiena ciała w ciąży

W okresie ciąży nie należy rezygnować z pielęgnacji własnego ciała. Wręcz przeciwnie. Cera na twarzy zacznie się zmieniać. Należy dobrać odpowiednie kosmetyki w celu natłuszczenia bądź wysuszenia skóry twarzy. Należy częściej niż dotychczas brać prysznic. Nie zaszkodzi raz dziennie, a jeśli pocenie się występuje bardziej intensywnie nawet 2 razy dziennie. Można brać kąpiel, ale krótko (około 15 minut) i temperatura wody nie powinna przekraczać 36 stopni Celsjusza. Podczas kąpieli należy używać tylko łagodnych preparatów kosmetyków - najlepiej dla dzieci. Należy na dnie wanny położyć matę antypoślizgową oraz nie zamykać łazienki na klucz (możesz potrzebować pomocy kogoś z domowników). Po kąpieli powinno się używać różne kosmetyki; Powinno się natrzeć ciało kremem, balsamem lub olejkiem. Należy pamiętać aby kosmetyki były przeznaczone dla kobiet w ciąży ewentualnie taki kosmetyki, które nie zaszkodzą maluszkowi.

Jeśli w trakcie ciąży skóra na brzuchu swędzi - należy myć skórę brzucha zimną wodą, wytrzeć i nasmarować chłodzącym mleczkiem do ciała.

Bielizna powinna być z delikatnej bawełny i zmieniana codziennie. Jeśli w miejscach intymnych czujesz się nieświeżo należy się myć dwa - trzy razy na dzień czystą wodą. Podczas używania wkładek, należy je zmieniać kilka razy dziennie.


Podczas kąpieli kieruj na piersi mocny strumień letniej i zimnej wody co pomoże wzmocnić tkankę piersi. Po kąpieli osuszaj mocno sutki a następnie wcieraj łagodnie balsam.

Również ważna jest higiena jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej 2-3 razy dziennie po posiłkach. Jamę ustną zaleca się płukać letnią wodą z dodatkiem soli, naparu z rumianku lub szałwii. Będąc w 3 i 7 miesiącu ciąży powinno się odbyć wizytę u dentysty.


Aktywność fizyczna w ciąży

Uważa się, że kobieta w ciąży nie musi rezygnować z uprawiania różnych dyscyplin sportowych takich, które nie zagrażają ciąży jak również nie nadwyrężają fizycznie i pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo.

Jeśli istnieje obawa poronienia, porodu przedwczesnego lub zachodzą inne powikłania podczas ciąży NIE WOLNO uprawiać żadnych dyscyplin sportowych.

W szczególności nie wolno (nawet jak ciąża przebiega prawidłowo) uprawiać sportów ekstremalnych, jazdy na nartach, jazdy konno, łyżwiarstwa. Można natomiast chodzić na spacery na świeżym powietrzu, pływać, uprawiać gimnastykę dla kobiet w ciąży. Można również chodzić do sauny (siadając spokojnie na dolnych stopniach) ale tylko do 7 miesiąca ciąży.

Jeśli planuje się urlop, to 5 i 7 miesiąc są najkorzystniejsze. W pierwszych 3-4 miesiącach wysiłek i stres związany z podróżą może zwiększyć ryzyko poronienia a od 8 miesiąca zwiększa się ryzyko porodu przedwczesnego. Wakacje należy zaplanować w spokojnym miejscu. Nie zaleca się wyjazdu do krajów tropikalnych, w wysokie góry czy obozy wędrowne. Nie zaleca się też wyjazdu do krajów egzotycznych gdzie trzeba poddać się szczepieniom. Wakacje mają przynieść wypoczynek, relaks i spokój.

W podróż można wybrać się samolotem ale zaleca się tylko krótkie trasy. Nie zaleca się przelotów międzykontynentalnych, gdyż długotrwała podróż jest bardzo uciążliwa. Nie wolno podróżować samolotem w ostatnich 4 tygodniach (wibracje i zmiany ciążenia mogą sprowokować przedwczesną akcję porodową). Bardziej korzystną formą podróży jest kolej. Można oczywiście używać własnego samochodu ale kobieta w ciąży nie powinna prowadzić. Podczas jazdy samochodem należy robić częste przerwy. Również nie należy unikać zapinania pasów. Dolna obwiednia pasa bezpieczeństwa spoczywa pod brzuchem nad udami. Należy pamiętać, aby w podróż zabrać wszystkie niezbędne dokumenty.

źródło:
http://twoja-ciaza.com.pl

Komentarze do: Higiena w ciąży (2)

Monciaaa
Monciaaa 09-07-2007 01:16

Dbanie o higiene podczas ciazy

1

Wspolczuje Ci Aniu ... Moze i masz racje ze poprzez czeste wymioty(w ogole moze i wymioty)zeby sa bardziej narazone na atak bakterii, psucie sie. Uwazam, ze masz racje, poniewaz z tego co zauwazylam u siebie to jest : J... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
anna
~anna 21-06-2007 12:54

stomatolog w ciązy

1

z tym dbaniem o zęby to święta prawda, przed ciążą miałam wszystkie zdrowe zęby, teraz jestem w 5 m-cu ciązy i mam poważne problemy z próchnicą ok 10 zębów już jest zatakowanym. doktor mówiła, że to przez częte wymioty. ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze