Szukaj

Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu?

Podziel się
Komentarze0

Kiedyś kobiety nie zdawały sobie sprawy z konsekwencji jakie niesie ze sobą picie alkoholu w ciąży. Dzisiaj jednak jest już oczywiste jak bardzo niebezpieczne jest picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Alkohol nawet w małych ilościach jest surowo zabroniony przez lekarzy. Picie alkoholu w ciąży wiąże się z wieloma ciążowymi powikłaniami oraz wadami płodu.

Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu?

Dlaczego nie wolno?

Wszystko to co zjada lub wypija matka przedostaje się bezpośrednio do organizmu dziecka. W sytuacji gdy matka wypije nawet niewielką ilość alkoholu przedostaje się on do krwiobiegu płodu, co oznacza tym samym, że dziecko posiada we krwi tyle samo alkoholu co matka.

Jakie są konsekwencję picia alkoholu w ciąży?

Najniebezpieczniejszy etap ciąży to jej pierwszy trymestr w tym czasie płód jest szczególnie narażony na wiele czynników zewnętrznych. Na pewno nie pomoże mu zatem picie napojów alkoholowych. Alkohol często jest przyczyną poronień w ciąży, w przypadku jednak gdy szczęśliwie do tego nie dojdzie, to przyszła matka naraża swoje dziecko na szereg chorób. Matka decydująca się na picie alkoholu w I trymestrze ciąży ryzykuje zdrowie dziecka, ponieważ może to doprowadzić do:


  • FAS czyli Fetal Alkohol Syndrome, który jest zespołem nieprawidłowości rozwojowych u dzieci wynikających ze spożywania przez matki alkoholu w ciąży. Dzieci, które urodziły się z FAS często mają deformację twarzy, problemy ze wzrostem lub mają trwale uszkodzony mózg. Jest on nieuleczalny i dziecko przez całe życie zmaga się z dolegliwościami z nim związanymi. FAS występuję w przypadku nagminnego spożywania alkoholu w ciąży, nie ma jednak konkretnych badań, które stwierdzają jaka dokładna ilość alkoholu wywołuję tą chorobę. Najlepiej jednak w trakcie ciąży całkowicie zrezygnować z nawet najmniejszej ilości alkoholu, ponieważ może mieć on wpływ na dziecko;
  • groźnych chorób serca, nerek, wątroby oraz innych narządów;
  • słabszego rozwoju płodu

Picie alkoholu przez matkę w II trymestrze ciąży może spowodować:

  • uszkodzenia skóry, zębów, kości, gruczołów, mięśni
  • wolny i niepełny rozwój mózgu dziecka
  • możliwe poronienie

Spożywanie alkoholu w III trymestrze ciąży może wywoływać:

  • wcześniejszy poród
  • problemy ze wzrostem, słuchem czy wzrokiem
  • powolny rozwój płuc i mózgu

Kobieta, która pije w ciąży naraża więc swoje dziecko na nieodwracalne zmiany i uszczerbek na zdrowiu, który może ciągnąć się przez całe dorosłe życie dziecka. Matki decydujące się na spożywanie alkoholu w ciąży zachowują się więc bardzo nieodpowiedzialnie. Chwilowa przyjemność matki wynikająca z wypicia kieliszka wina do kolacji może być brzemienne w skutki dla zdrowia dziecka.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz