Szukaj

Dieta w ciąży: korzyści z picia mleka

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w magazynie European Journal of Clinical Nutrition informuje, iż nastoletnie dziewczęta i nastoletni chłopcy, przeanalizowani w tym projekcie, byli generalnie więksi, jeżeli ich matki w okresie ciąży piły codziennie ponad 150 mililitrów – 250 mililitrów mleka, w stosunku do potomstwa kobiet, które w ciąży piły mleko w zdecydowanie mniejszych ilościach.Wcześniejsze badania także wykazywały, że niemowlęta były bardziej odporne i lepiej się rozwijały, jeżeli kobiety, będąc w ciąży, raczej nie stroniły od tego napoju.

Nowe badanie dostarcza całkiem nową i zaskakującą informacje: korzyści z picia mleka w ciąży utrzymują się aż do wieku dorosłego potomstwa.

Do takich wniosków doszli naukowcy i specjaliści od odżywiania z Islandii, Danii i Stanów Zjednoczonych. Obserwowali oni niemowlęta urodzone pod koniec lat 80 ubiegłego wieku.

W swoich pracach badacze przeanalizowali krzywe wzrostu potomstwa 809 kobiet z Danii, urodzonego w latach 1988 – 1989. W dalszych pracach rezultaty te zostały porównane z ilością mleka skonsumowanego przez te same kobiety w okresie ciąży.

Stwierdzono wtedy, że wysoki wzrost nastolatków był bezpośrednio skorelowany z ilością mleka wypitego przez kobietę ciężarną.

Poza tym odkryto też, że w okresie nastoletnim, potomstwo tych samych kobiet miało większe poziomy insuliny we krwi, co wiązało się z lepszą ochroną przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2.

Inne badanie, brytyjskie tym razem, odkryło ostatnio, że kobiety ciężarne mogą ponieść iloraz inteligencji swojego przyszłego potomstwa, a także usprawnić jego przyszłe zdolności czytania, pijąc więcej mleka.

Dzieje się tak, gdyż mleko jest bogate w jod. Pierwiastek ten zaś jest niezbędny do produkcji hormonów produkowanych przez gruczoł tarczycy. Tarczyca w ten sposób ma bezpośredni wpływ na rozwój mózgu płodu.

Komentarze do: Dieta w ciąży: korzyści z picia mleka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz