Szukaj

Ćwiczenia mogą zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała podczas ciąży

Podziel się
Komentarze1

Wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń podczas ciąży zalecane jest z wielu powodów, a jednym z nich jest uniknięcie nadmiernego przybrania kilogramów podczas ciąży – twierdzą badacze z Wielkiej Brytanii.

Porównali oni wyniki badań od 1990 roku, aby stwierdzić, czy samo wykonywanie ćwiczeń pomaga zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała u kobiet ciężarnych oraz zrzucić wagę po porodzie.

- Wyniki porównanych badań zdają się potwierdzać teorie, że ćwiczenia pomagają w uniknięciu wysokiego wzrostu wagi podczas ciąży, jednak nie potwierdzają teorii, jakoby mogły one pomóc w zrzuceniu wagi po porodzie - tłumaczyła dr Kirsty Elliot-Sale przewodnicząca grupy badawczej na temat sportu, zdrowia i poprawy wydajności na Uniwersytecie w Nottingham.

- Przeprowadzanych jest jednak bardzo mało analiz na temat tego, jak ćwiczenia wpływają na wagę podczas ciąży i po porodzie - kontynuuje dr Kirsty Elliot-Sale.

Jak powinna zmieniać się waga u kobiet ciężarnych?

Instytut Medycyny Stanów Zjednoczonych stworzył wytyczne, które pokazują jak powinna wyglądać zmiana wagi wśród różnych kobiet. I tak kobiety, które przed ciążą posiadały optymalną masę ciała, w trakcie ciąży ich waga powinna wzrosnąć od 25 do 35 funtów (11-16 kg). Panie, których waga przed ciążą wskazywała na nadwagę powinny przytyć od 15 do 25 funtów (7-11 kg). Natomiast wzrost wagi u kobiet z otyłością powinien oscylować w granicach od 11 do 20 funtów (5-9 kg).

Według dr Elliot-Sale zbyt duże przybranie na wadze przez ciężarną ma wpływ nie tylko na nią, ale również na dziecko. Przyczynia się to także do trudności w zrzuceniu wagi po porodzie, a co za tym idzie - zwiększenia ryzyka otyłości.

Jej zespół badawczy analizował również wyniki badań trzech eksperymentów, które porównywały programy ćwiczeniowe z innymi rodzajami dbania o siebie podczas ciąży oraz dwóch badań, które zostały wykonane rok przed zajściem w ciążę.

Wyniki ich ekspertyz pokazują, że kobiety, które wykonywały ćwiczenia podczas ciąży przytyły o 2 kg mniej niż te, które tego nie robiły, natomiast nie było widocznej różnicy w zrzuceniu przez nich wagi po porodzie.

- Aktywność fizyczna powinna być połączona z odpowiednim odżywianiem, jednak kobiety muszą zostać poinformowane o tym, aby nie ograniczać swojego odżywiania i dostarczania organizmowi odpowiednich składników energetycznych podczas karmienia piersią - mówiła przewodnicząca grupy badawczej na Uniwersytecie w Nottingham.

Konsekwencje nadwagi podczas ciąży

- Myślę, że im więcej takich badań dociera do społeczeństwa, tym większa jest świadomość pacjentek - powiedziała dr Rosser ginekolog i położnik z Centrum Medycznego Montefiore w Nowym Jorku.

Stwierdziła również, że istnieje potrzeba przeprowadzenia więcej tego typu badań, ponieważ  nadmierne przybieranie na wadze podczas ciąży i problemy z jej późniejszym zrzuceniem są coraz bardziej powszechne. Mogą one doprowadzić do komplikacji w trakcie następnych ciąż, nadciśnienia ciążowego (prowadzącego do stanu przedrzucawkowego) oraz cukrzycy ciążowej.

Dodała też, że kobiety borykające się z problemem zbyt dużej wagi ciążowej posiadają pięciokrotnie większe ryzyko zachorowania na choroby serca. W związku z tym radzi wszystkim ciężarnym, aby dowiadywały się u swoich lekarzy, jakiego typu aktywność jest dla nich bezpieczna podczas ciąży.

Paulina Osowska

Komentarze do: Ćwiczenia mogą zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała podczas ciąży (1)

marcella
marcella 16-12-2015 12:11

Jakie ćwiczenia w ciąży

1

Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży? Są jakieś zakazane rodzaje aktywności?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze