Szukaj

Wysypka ciążowa

Podziel się
Komentarze0

U większości kobiet które są w ciąży pojawiają się czasami różne dolegliwości związane z całkiem nowym stanem ich organizmu. Może to być ból kręgosłupa, problemy z nerkami czy wysypka ciążowa. W poniższym artykule skupimy się właśnie na wysypce i wyjaśnimy, że nie ma powodu do paniki. Gdyż nie jest to niebezpieczna przypadłość dla naszego nienarodzonego dziecka.    

Wysypka ciążowa

Najczęściej występuje polimorficzna wysypka ciążowa - diagnozuje się ją u jednej na 200 ciężarnych kobiet. Zazwyczaj dotyka ona kobiet, które są w ciąży z pierwszym dzieckiem i prawdopodobnie jest wynikiem rozciągania się skóry, gdyż zwykle występuje w kilku ostatnich tygodniach ciąży gdy brzuszek jest największy. Częściej przytrafia się także kobietom oczekującym bliźniąt i tym, które znacznie przybrały na wadze w ciąży.

Pierwsze objawy występują w obrębie rozstępów na brzuchu pod postacią małych, wypukłych i zaczerwienionych plamek, które bardzo swędzą. Potem kolejno wysypka rozprzestrzenia się na uda, piersi i ramiona. Swędzenie jest najbardziej uciążliwe przez około siedem dni, po czym łagodnieje. Może zdarzyć się tak, że będzie się ona utrzymywać aż do narodzin dziecka ale nie jest tak zawsze.


Wysypka nie wpływa na przebieg ciąży i nie szkodzi dziecku. Jeśli swędzenie jest bardzo dotkliwe, lekarz może przepisać Ci krem ze steroidami. Najlepiej zastosować go na noc, gdyż lek wywołuje senność. Wtedy spokojnie prześpisz całą noc a krem przyniesie zamierzony skutek.

Sprawdzona metoda, która może przynieść Ci ulgę to kąpiel z mąką owsianą. Wsyp parę łyżek stołowych zwykłej mąki owsianej do woreczka i przywiąż go do kurków wanny. Napuść wody do wanny w taki sposób, aby przepływał przez owsiankę. Woda będzie nieco mętna ale przygotowana w ten sposób kąpiel sprawi, że poczujesz ulgę.

Sytuacja która powinna Cię zaniepokoić to bardzo dotkliwe swędzenie, głównie na dłoniach i stopach od ich wewnętrznej strony. Zdarza się, że swędzenie jest tak dotkliwe, iż niektóre ciężarne kobiety drapią się aż do krwi. Tak intensywne swędzenie skóry może być objawom cholestazy ciężarnych. Najczęściej występuje około 30 tygodnia ciąży. Schorzenie to może spowodować poważne powikłania, jak na przykład wystąpienie przedwczesnego porodu. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Komentarze do: Wysypka ciążowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz