Szukaj

Co to jest profil biofizyczny ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Przyszli rodzice bardzo często martwią się o to jak rozwija się ich nienarodzone dziecko, czy jest zdrowe i czy istnieje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób jeszcze w brzuchu mamy. Na szczęście istnieje szansa na wykonanie kilku badań, które ułatwią nam sprawdzenie samopoczucia maluszka. Możemy do nich zaliczyć nieinwazyjne badanie prenatalne czyli profil biofizyczny. Oznacza to, że ciąża w trakcie badania nie jest obarczona żadnym ryzykiem.   
Nazywany testem Manninga, jest to przedłużone badanie ultrasonograficzne, połączone z kardiotokografią, przeprowadzone dla sprawdzenia czy Twoje dziecko jest w dobrym stanie. Lekarz lub inna osoba przeprowadzająca badanie, będzie za pomocą ultrasonografu obserwować ruchy dziecka przez czas do czterdziestu minut. Jeżeli stan dziecka jest prawidłowy, badanie można skrócić do 10minut. Wykonuje się go po 26 tygodniu ciąży.

Cały profil zawiera pięć elementów:


  • ruchy oddychania płodowego
  • ogólne ruchy ciała płodu
  • napięcie mięśniowe płodu
  • objętość płynu owodniowego
  • częstość akcji serca płodu

W praktyce badanie wszystkich tych pięciu elementów jest rzadkością. Ruchy „oddychania płodowego” nie są w rzeczywistości prawdziwym oddychaniem dziecka, jako że otrzymuje ono przecież tlen przez łożysko. Ale kiedy dziecko jest w macicy „zadowolone”, porusza swoją klatką piersiową właśnie tak, jakby oddychało powietrzem. Można to łatwo zobaczyć na ekranie. Ogólnie ruch ciała płodu to te, kiedy dziecko porusza tułowiem. Napięcie mięśniowe płodu to ruchy zginania i prostowania kończyn. Dzieci w brzuchu mamy nie wykonują zbyt wiele ruchów kiedy są zestresowane lub chore, pozostają wówczas bezruchu aby zaoszczędzić energię. Tak samo rzecz się ma w wyniku zestresowania, ponieważ łożysko nie zaopatruje ich w wystarczającą ilość składników odżywczych, nie produkują na ogół zbyt wiele moczu, więc objętość płynu owodniowego spada.

Parametry ocenia się poprzez punkty, każdy parametr może otrzymać najwyższą ocenę 2 punkty, razem jest ich 10. Prawidłowy rezultat punktów mieści się pomiędzy 8 a 10, a wynik nieprawidłowy w granicach 0-4. Rezultat w postaci 6 punktów będzie więc niejednoznaczny i będzie wymagał powtórzenia całego badania.

Komentarze do: Co to jest profil biofizyczny ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz