Szukaj

Wysypka ciążowa

Podziel się
Komentarze0

Wysypka ciążowa występuje zazwyczaj u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciąże. Nie jest ona stanem bardzo często spotykanym. Zdarza się raz na 200 ciąż. Zazwyczaj przybiera ona postać swędzących grudek bądź też występujących ognisk przypominających pokrzywkę.


Skąd pojawienie się wysypki?


Ciąża jest okresem, w czasie którego organizm musi przystosować się do zachodzących w nim zmian. Wysypka jest reakcją na rozciągającą się skórę po przez wzrost masy ciała ciężarnej. Skóra w czasie ciąży jest bardziej wysuszona oraz napięta, dlatego może ona reagować alergicznie na ten proces. Jak już było powyżej wspominane dotyczy to szczególnie kobiet, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka.

Jakie są jej objawy?

Pierwszym objawem wysypki jest pojawienie się małych zaczerwienionych obszarów szczególnie w miejscach gdzie występują rozstępy. Najczęściej pojawiają się one na brzuchu, po czym rozprzestrzenia się z czasem na uda, ramiona czy piersi. Skóra taka zaczyna swędzieć. Jest to na pewno proces uciążliwy dla kobiety jednak z czasem świąd staje się łagodniejszy.


Czy taka wysypka jest groźna?


Wysypka ciążowa może się utrzymać, aż do porodu. Nie wpływa ona jednak na przebieg ciąży i nie zakłóca rozwój dziecka w łonie matki. Może być jedynie uciążliwa dla kobiety. W przypadku kiedy swędzenie staje się nie do zniesienia kobieta może udać się do lekarza, który w profilaktyce przepisze jej maści lub kremy ze streroidami lub antyhistaminami.

Cholestaza ciążowa

Niektóre kobiety w czasie ciąży mogą doświadczyć świądu, który będzie oznaką cholestazy ciężarnych. Schorzenie to jest oznaką występujących problemów z wątrobą. Jest to choroba nadal mało znana, która tylko występuje w ciąży. Jej oznaką jest swędzenie dłoni i podeszwy stóp szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Po zdiagnozowaniu tego przypadku u przyszłej mamy ciąża traktowana jest jako stan podwyższonego ryzyka i objęta powinna być  szczególną opieką.

Zazwyczaj wysypka jest rzeczą normalna w ciąży. Każda z kobiet przechodzi ja w indywidualny sposób. Może ona towarzyszyć mamie aż do porodu, może też ustąpić po kilku tygodniach. Kiedy jednak występuje cholestaza ciążowa a jest to bardzo rzadkie kobieta nie powinna lekceważyć objawów, gdyż mogą one spowodować komplikację i powikłania w ciąży. Dlatego każdą zmianę alergiczną należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Komentarze do: Wysypka ciążowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz