Szukaj

Reumatoidalne zapalenie stawów a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Większość przewlekle chorych wie wszystko o swojej chorobie i o tym, jak z nią postępować, ale podczas ciąży możesz potrzebować wiedzy i umiejętności specjalistów. Będziesz musiała poznać wpływ swojej choroby na ciąże. Jeśli będziesz chciała zacząć lub przestać zażywać leki, koniecznie omów to z lekarzem.  
Tak samo rzecz się ma w wypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Choroby tkanki łącznej stanowią grupę schorzeń, w których zapalenie atakuje różne części ciała. Dwoma przykładami schorzeń tkanki łącznej są: układowy liszaj rumieniowaty i reumatoidalne zapalenie stawów. Najważniejsza różnica w tych schorzeniach polega na tym, iż w reumatoidalnym zapaleniu stawów zaatakowane są stawy, natomiast w wypadku liszaja rumieniowatego mogą być również zarażone nerki, skóra i inne narządy. 

Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów cierpią z powodu bolesności, usztywnienia a czasem obrzęku stawów. Często największą bolesność odczuwa się w rękach i nadgarstkach. Schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i spotykane jest w 1 do 2 ciąży na każdy ich 1000. Reumatoidalne zapalenie stawów bardzo rzadko jednak może się zdarzyć, że podczas ciąży spowoduje jakieś poważniejsze problemy. Zazwyczaj powoduje ono podczas ciąży złagodnienie dolegliwości u około trzech czwartych kobiet. Sądzi się, że poprawa jaka ma miejsce może być spowodowana zwiększoną w czasie ciąży produkcją przez organizm przeciwzapalnych hormonów steroidowych. Niestety, istnieje ryzyko, że po zakończeniu ciąży ponownie pogorszy się stan schorzenia.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów są stosowane najczęściej trzy rodzaje leków : paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz steroidy. W wypadku paracetamolu nie stwierdza się możliwości powikłań w czasie ciąży. Również przyjmowanie leków steroidowych w czasie ciąży jest dla dziecka bezpieczne. Inaczej rzecz się ma do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Długotrwałe przyjmowanie tego leku w trakcie ciąży może skutkować niskim poziomem płynu owodniowego wokół dziecka, co spowoduje zmniejszona produkcje moczu przez nerki dziecka. Z tego powodu lekarze starają się unikać stosowanie tego środku farmakologicznego w ostatnich 2-3 miesiącach ciąży. Najpewniej jeżeli omówisz swoje leczenie z lekarzem, najlepiej jeszcze przed podjęciem prób zajścia w ciąże i szczególnie wtedy, kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące twojego zdrowia i stosowanego leczenia.


Układowy Liszaj Rumieniowaty

Często pojawia się u Kobiet między 25 a 35 rokiem życia. Schorzenie to atakuje mężczyzn bardzo rzadko. Układowy liszaj rumieniowaty jest schorzeniem zapalnym, atakującym najczęściej stawy i skórę - częsta jest wysypka na policzkach. Schorzenie ma tendencje do pojawiania się i zanikania, z okresami zaostrzeń i ustępowania objawów.


W wypadku Układowego Liszaja Rumieniowatego istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się takich problemów, takich jak:

  • poronienie
  • dziecko z niską wadą rozwojową
  • poród przedwczesny
  • czasowe, liszajopodobne schorzenie dziecka
  • stan przedrzucawkowy
  • zakrzepica
  • pogorszenie się funkcji nerek

Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań będzie dużo mniejsze, jeżeli zaszłaś w ciąże w okresie ustąpienia objawów liszaja rumieniowatego oraz nie masz wysokiego ciśnienia krwi, zajęcia nerek czy obecności we krwi substancji znanych pod nazwą przeciwciał antyfosfolipidowych.

Wpływ choroby na przebieg ciąży

Leczenie tej choroby wymaga współpracy pomiędzy lekarzami, położnikami i pediatrami. Najlepiej przedyskutować z lekarzami problemy związane z rumieniem jeszcze przed planowanym zajściem w ciąże. Ma to na celu zajście w ciąże w momencie kiedy, choroba jest w fazie ustąpienia objawów, a forma leczenia jest dogodna dla ciąży. Jeżeli posiadasz przeciwciała fosfolipidowe możesz wymagać podawania niskich dawek aspiryny i heparyny dla zapobiegania pojawienia się problemu z nawracającym poronieniem albo zakrzepicą. Ponadto wymagane jest prowadzenie skrupulatnych kontroli Ciebie i Twojego dziecka, w kierunku takich problemów, jak stan przedrzucawkowy i zaburzeń rozwoju dziecka.

Jak wygląda leczenie układowego liszaja rumieniowatego podczas ciąży?

Twoje leczenie być może będzie musiało być zmodyfikowane przed i podczas ciąży, jako że niektóre leki, stosowane w leczeniu, lepiej unikać w czasie ciąży. Podawanie steroidów nie jest powiązane z pojawieniem się jakichkolwiek wad u dziecka. Ogólnie rzecz ujmując nie ma potrzeby unikania leczenia steroidami. Powinnaś uzyskać, najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę, poradę od lekarza ze szczególną znajomością tego schorzenia, na temat stosowania leków w Twoim konkretnym przypadku.

Komentarze do: Reumatoidalne zapalenie stawów a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz