Szukaj

Gruczolistość a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Gruczolistość jest to inaczej endometrioza. Oznacza to, że tkanka która podobna jest do tej co znajduje się w wyściółce macicy występuje w niewielkich wysepkach poza macica. Najczęstszym miejscem występowania są jajniki, jajowody i więzadła miednicy. Schorzenie to raczej nie powoduje większych objawów oprócz bólu podczas miesiączkowania.Jest to związane z tym, że wysepki gruczolistości krwawi, a ponieważ znajdują się poza macicą krew ta nie ma gdzie odpłynąć, co powoduje podrażnienie otaczających tkanek oraz ból. Przewlekłe powstawanie takiej sytuacji powoduje powstanie zrostów, które mogą doprowadzić do wystąpienia problemów z płodnością.

Jak można stwierdzić endometriozę?

Do dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest przyczyną pojawienia się gruczolistości. Jedna z teorii mówi, że podczas miesiączki fragmenty tkanki, które wyścielają wnętrze macicy wypływają przez jajowody do jamy brzusznej w postaci ognisk endometriozy. Jeżeli występują u ciebie bardzo bolesne miesiączki oraz stosunek sprawia ci ból poproś lekarza o badanie, które stwierdzi przypadkiem czy te problemy nie są wiązane z występowaniem endometriozy. Badanie takie przeprowadza się przy użyciu laparoskopu.


Czy gruczolistość może wpłynąć na ciąże?

Gruczolistość jako tak nie wpływa na ciąże. Jest ona raczej związana z niemożnością zajścia w nią, gdyż w wielu przypadkach powoduje ona bezpłodność. Jeżeli jednak udało ci się zajść w ciąże pomimo występowania endometriozy to gratulujemy osiągnięcia sukcesu.

Ból

Jednym objawem jaki może pozostać to występujący ból w podbrzuszu, który zazwyczaj po zajściu w ciąże się zmniejsza.  Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w obrębie organizmu ciężarnej kobiety. Nie jest to jednak regułą wszystko to zależy od samej kobiety. U niektórych zanik bólu jest większy u innych mniejszy. Czasami zdarza się, że kobiety, które spodziewają się dziecka nie maja żadnych objawów endometriozy, zaś u innych wraz z rozwojem ciąży i wzrostem płodu dolegliwości te się nasilają.  Jeżeli ból się zmniejszył podczas ciąży nie oznacza to, że tak już pozostanie. Zazwyczaj wszystkie dolegliwości się nasilą po skończeniu karmienia piersią.

Jak już było wspomniane sama gruczolistość nie wpływa na ciąże i poród. Lekarz może jedynie zalecić poród za pomocą cesarskiego cięcia. Ciąża nie jest lekarstwem na endometriozę jest tak jakby przerwą w jej negatywnym odczuwaniu dla organizmu kobiety. Jedynym skutecznym lekarstwem, gdyż leczenie hormonalne nie zawsze przynosi rezultaty, jest zabieg operacyjny. Polega on na usunięciu macicy i jajników. Jednak nie należy tego stosować w przypadku pragnienia założenia rodziny.


Komentarze do: Gruczolistość a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz