Szukaj

Clomid - lek stosowany w leczeniu niepłodności

Podziel się
Komentarze0

Jednym z powodów przez które kobiety mają problemy z zajściem w ciąże są kłopoty z jajeczkowaniem. Do tej grupy należy około 1/3 kobiet. W większości przypadków leczenie jest dość proste i sprowadza się do regularnego zażywania leków.


Jednym z leków, który znalazł zastosowanie w leczeniu problemów z owulacją jest Cytrynian Klomifenu, znany pod nazwą Clomid. Stymuluje on jajniki do uwalniania komórek jajowych i korygują nieregularną owulacje.

Na początku lekarz zapisze Ci dawkę 50mg leku, którą zaczniesz przyjmować w drugim lub trzecim dniu okresu i następnie będziesz go zażywać przez pięć dni. Jeżeli owulacja po takim leczeniu nie pojawi się, lekarz zwiększy dawkę o kolejne 50 mg na dzień każdego miesiąca do maksymalnie 150 mg. W momencie, gdy lek zadziała i owulacja pojawi się w Twoim organizmie, będziesz przyjmować lek przez 3-6 miesięcy. Jeżeli jednak po 6 miesiącach od zostawania Clomidu nie zajdziesz w ciążę, lekarz zastosuje inną kuracje która wspomoże proces zapłodnienia.

Jak działa Clomid?

Działanie tego leku polega na wmówieniu organizmowi, że poziom estrogenów jest niski, na co on reaguje wytwarzaniem większej ilości FSH i LH, stymulując rozwój pęcherzyka Graafa i tym samym wywołując owulacje.


Rozwój komórki jajowej sprawia, że zwiększa się wytwarzanie estrogenów, które z kolei poprawia jakość śluzu szyjkowego, a to sprawia że plemnikom jest łatwiej dotrzeć do uwolnionej komórki jajowej, a także zagnieździć się w niej. Kiedy poziom estrogenów w organizmie kobiety jest wyższy, warstwa wyścielająca macicę jest grubsza, a to czyni ten organ znacznie przyjaźniejszym miejscem do przetrwania w niej komórki jajowej. Ale to  nie koniec dobrych wiadomości związanych z działaniem Clomidu. Im więcej komórek jajowych, tym więcej progesteronu. Hormon ten ułatwia przygotowanie odpowiedniej wyściółki dla zapłodnionej komórki jajowej, a także utrzymanie ciąży. Nie musisz się obawiać, że lek ten zaszkodzi Twojemu nienarodzonemu dziecku, gdyż w momencie zapłodnienia nie będzie go już w Twoim organizmie.


Skutki uboczne Clomidu:

Jest ich naprawdę niewiele, w każdym bądź razie jak na terapie hormonalną skutki uboczne są nieliczne. Można do nich zaliczyć:

  • Obrzęki
  • Bóle głowy
  • Nudności
  • Bolesność piersi
  • Huśtawki nastrojów

Co ważne wszystkie te dolegliwości są przejściowe. Czasami panie skarżą się na suchość pochwy, ta przypadłość można łatwo zniwelować stosując kremy nawilżające.

Clomid to na pewno najpopularniejszy lek stosowany w leczeniu niepłodności ale nie jedyny. Bez względu na to, jaki lek zostanie Ci przepisany ma on to samo zadanie: wywołać dojrzewanie komórek jajowych. Podczas terapii będziesz musiała częściej niż do tej pory odwiedzać lekarza ginekologa lub endokrynologa, aby mieć pewność że lek działa zgodnie z założonymi oczekiwaniami.

Komentarze do: Clomid - lek stosowany w leczeniu niepłodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz