Szukaj

Inseminacja wewnątrzmaciczna

Podziel się
Komentarze0

Poczęcie dziecka nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Bardzo często pary muszą pokonać wiele przeszkód stojących na ich drodze do zostania rodzicami. Niekiedy są one mniej skomplikowane, jak na przykład wyrównanie stężenia hormonów u partnerów.

Czasami potrzebna jest pomoc bardziej medyczna, aby mogło dojść do zapłodnienia. Jedną ze sztuk leczenia niepłodności jest inseminacja wewnątrzmaciczna.

Jakie są przesłanki do jej zastosowania?
  • problemy z zajściem w ciąże z nieznanej przyczyny,
  • mała liczba plemników partnera,
  • słaba ruchliwość plemników w nasieniu,
  • niekorzystne środowisko pochwowe dla plemników,
Jak wygląda inseminacja wewnątrzmaciczna?

IUI jest to zabieg polegający na umieszczeniu wyselekcjonowanych plemników partnera lub innego dawcy w jamie macicy. Zazwyczaj przeprowadza się go w okresie owulacyjnym. W przypadku kiedy kobieta ma problemy z owulacją, wcześniej zostaje zastosowany Clomidem, w celu jej wywołania.


Plemniki partnera muszą być specjalnie przygotowane. Dokonuje się tego poprzez uprzednie oddzielenie ich od nasienia oraz plemników nieruchliwych w specjalnej wirówce. Tak przygotowane plemniki zostają przez lekarza wprowadzone do wąskiego cewnika przez szyjkę macicy i wstrzyknięte bezpośrednio do tego kobiecego narządu.

Oprócz wyżej wymienionej inseminacji istnieją jeszcze dwie możliwości wykonania IUI:

  • Inseminacja przezsyjkowa - w czasie takiego zabiegu plemniki są umieszczane tuż przy szyjce macicy.
  • Inseminacja dojajowa - w czasie takiego zabiegu plemniki umieszczane są bezpośrednio w jajowodach.
Wykonanie takiego wspomaganego zapłodnienia trwa kilka minut i jest praktycznie bezbolesne. Kobieta może odczuwać lekki dyskomfort podczas wprowadzania cewnika do macicy. Kiedy już zostanie wszystko wykonane lekarz umieszcza kapturek naszyjkowy, który usunięty zostaje po kilku dniach. Cały zabieg ma na celu łatwiejszy dostęp plemników do komórki jajowej. Często bowiem nie dochodzi do zapłodnienia, z powodu przeszkód na jakie napotykają plemniki w ciele kobiety.

Jeżeli kilkakrotnie pomimo wykonania zabiegu nie dojdzie do zapłodnienia. Lekarza może zalecić leczenie niepłodności za pomocą innych metod. Może to wynikać z bardziej skomplikowanych przyczyn wystąpienia tego problemu. W większości wypadków kolejnym etapem, który jest polecany parą to zastosowanie zapłodnienia in vitro.

Komentarze do: Inseminacja wewnątrzmaciczna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz