Szukaj

Aktywność fizyczna a planowanie rodziny

Podziel się
Komentarze0

Podjęcie starań o zajście w ciążę nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej. Wręcz odwrotnie! Ćwiczenia ruchowe wspomagają planowanie rodziny. Ruch jest istotny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, którzy chcą być rodzicami. Przeczytaj i poznaj zależność między aktywnością fizyczną a planowaniem potomstwa.

Aktywność fizyczna a planowanie rodziny

Ruch sprzyja prokreacji

Uprawianie sportu może pomóc w zajściu w ciążę. Niektóre badania dowodzą, że poziom płodności może wzrosnąć dzięki codziennym ćwiczeniom fizycznym. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla par, które długo czekają na poczęcie dziecka.

Aktywność fizyczna w ogóle wpływa pozytywnie i dobroczynnie na nasz organizm. Pobudza go, sprzyja przemianie materii i uodparnia.  Kobieta starająca się o zajście ciążę powinna o tym pamiętać ponieważ, dobry stan jej organizmu jest równoznaczny ze zdrowym i prawidłowym rozwojem jej poczętego dziecka.

Ponadto przyspieszone spalanie kalorii dzięki wykonywanym ćwiczeniom zadba o ładną sylwetkę. Warto o tym pamiętać ponieważ, podczas ciąży na pewno przybędzie kobiecie kilka kologramów. Odpowiednie ćwiczenia ochronią skórę przed nadmiernym tworzeniem się rozstępów.

Podczas ćwiczeń siłowych wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia. Relaksują umysł i ciało oraz dbają o dobry stan zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Naturalnie endorfiny powstają w organizmie w sytuacjach przyjemnych, którym towarzyszą silne emocje, jakie odczuwamy w stanie zakochania, uprawiając seks albo sport. Pojawiają się również gdy tańczymy oraz gdy zjadamy słodkie lub ostre potrawy.

Relaksacja ma istotne znaczenie w czasie starań o ciążę. Ćwiczenia relaksacyjne obniżają poziom stresu, rozładowują ciągłe napięcie emocjonalne i rozluźniają. Ogólne rozluźnienie jest bardzo ważne w okresie prokreacyjnym. Powinny o tym pamiętać tak samo kobiety starające się o potomstwo, jak i mężczyźni, ponieważ stres uznawany jest obecnie za jeden z głównych powodów niepłodności.


Zaplanuj swoją aktywność!

Po podjęciu decyzji o świadomej aktywności fizycznej podczas starania się o dziecko, najlepiej odpowiednio zaplanować swoje ćwiczenia.

Oczywiście kobiety obowiązkowo muszą dostosować ćwiczenia i ogólną aktywność ruchową do swoich możliwości. Częste i wyczerpujące treningi mogą zakłócić gospodarkę hormonalną organizmu. Jej równowaga jest niezbędna do owulacji i poczęcia. Wpływa także na regularność menstruacji, co z kolei sprzyja zajściu w ciążę. Również kobiety, które noszą już pod swoim sercem maleństwo, powinny dopasować ćwiczenia do etapu ciąży.

Jakie ćwiczenia wybierać?

W przypadku kobiet, które chcą wspomóc swoją płodność zaleca się wykonywanie ćwiczeń raz dziennie przez pół godziny. Aby pobudzić czynność serca można wybrać ćwiczenia aerobowe  lub  trening siłowy wzmacniający ponadto mięśnie. W przygotowaniu ciała do ciąży najlepiej sprawdzą się ćwiczenia rozciągające, np. stretching. Aby poprawić kondycję można pływać, tańczyć albo jeździć na rowerze. 


Ciekawym sposobem na rozluźnienie i wzmocnienie organizmu jest joga. Zajęcia pozytywnie wpływają na ciało, jak i na umysł. Ćwiczenia można kontynuować także w czasie ciąży, o ile pozwalają na to zalecenia medyczne. Jaga jest wartościowym zbiorem ćwiczeń, ponieważ relaksuje i reguluje oddech. Ponadto wzmacnia i uelastycznia mięśnie, przy czym nie męczy i nie obciąża stawów.

Można ćwiczyć swój organizm także poprzez zajęcia dnia codziennego – sprzątanie czy robienie zakupów.
Kobiety, które już są w ciąży powinny konsultować swoje ćwiczenia z lekarzem prowadzącym.

Najważniejsze, by nie forsować swojego organizmu, a także by go nie przegrzewać. Należy również wybierać miejsca wolne od dymu tytoniowego.

Gdy mężczyzna chce być tatą...

...powinien wybierać ćwiczenia, które nie zaszkodzą jego przyrodzeniu. Nie będą to więc typowo męskie i agresywne gry zespołowe, takie jak: futbol amerykański, bajsbol czy hokej. Nie sprawdzi się również jazda konna i jeżdżenie rowerem w nadmiernych ilościach. Może wówczas dojść do uszkodzenia ważnych tętnic i nerwów w okolicy genitaliów.

Aktywność fizyczna mężczyzn zwiększa wydzielanie testosteronu i liczbę plemników. Wystarczy trenować regularnie i nie przeciążać organizmu. Również, jak w przypadku kobiet, nie należy przegrzewać organizmu, a w szczególności jąder. Najlepiej zrezygnować z gorących kąpieli i korzystania z sauny. Warto natomiast wybrać chłodny prysznic, dzięki któremu mężczyzna będzie lepiej funkcjonował w każdej sferze swojego ciała i umysłu.

W oczekiwaniu na ciążę warto więc zwrócić uwagę na swoją aktywność ruchową i odpowiednio nią pokierować. Jeżeli przyszli rodzice są przoforsowani ciągłymi treningami powinni nieco zwolnić tempo i wybierać takie ćwiczenia, które podniosą poziom ich płodności. W przypadku par, które nie  przepadają za sportem lub nie ćwiczą na pewno znajdzie się jakieś zajęcie ruchowe, które sprawi, że i ich organizmy zostaną pobudzone. Najlepiej zacząć już dziś i we dwoje, bo tak jest najłatwiej.

Komentarze do: Aktywność fizyczna a planowanie rodziny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz