Szukaj

Niepłodność mężczyzny - jakie są przyczyny jej powstawania?

Większości par chce posiadać potomka. Często jednak zdarza się, że próby poczęcia dziecka kończą się niepowodzeniem. Prawdopodobieństwo, że to właśnie u mężczyzny tkwi problem wynosi ok 40%. W przypadku kiedy przez okres sześciu miesięcy nie dojdzie do zapłodnienia pomimo ciągłego współżycia, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenie przyczyny.

Niepłodność mężczyzny - jakie są przyczyny jej powstawania?

W większości przypadków problemów z płodnością u mężczyzny można się doszukiwać w nieprawidłowym nasieniu. Niska jakość spermy może wywołać kłopoty z poczęciem a nawet doprowadzać do poronienia. Do przyczyn związanych z nasieniem możemy dołączyć jeszcze:

 • defekty chromosomowe,
 • niska ruchliwość plemników,
 • mała liczba plemników,
 • zły kształt plemników,

Jakość nasienia jest bardzo ważna w procesie zapładniania, a w szczególności ruchliwość plemników, gdyż to do nich należy dotarcie do komórki jajowej. Należy podkreślić, że większość mężczyzn z małą liczą plemników w nasieniu jest płodna pod warunkiem, że ogólna ruchliwość plemników oraz ich jakość nie będzie naruszona.
Wielu mężczyzn boryka się z problemami anatomicznymi, które mogą osłabiać ich płodność. Do podstawowych problemów tego typu zaliczamy:

 • żylaki wokół jąder,
 • wytrysk wsteczny,
 • wnętrostwo,
 • zaburzenia erekcji,

Większość z tych problemów można wyeliminować operacyjnie lub za pomocą leków. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż istnieje duża możliwość na przywrócenie płodności.

Problemy o podłożu immunologicznym, również mogą mieć wpływ na męską płodność. Istnieją przypadki kiedy to organizm mężczyzny wytwarza przeciwciała, które traktują nasienie jak komórki obce, co powoduje obniżenie zdolności plemników do zapłodnienia.  Lekarz w takim wypadku zaleca stosowanie kortykosteroidów. Kiedy one jednak zawodzą pozostaje jeszcze zapłodnienie metoda in vitro.

Przyczynami męskiej niepłodności także może być:

 • Wiek mężczyzny - czym starszy mężczyzna, tym jego zdolności rozrodcze się obniżają.
 • Otyłość - nadmiar tkanki tłuszczowej zmienia męski hormon testosteron, na progesteron, co ogranicza wytwarzanie plemników.
 • Niedowaga - ma ona wpływ na ilość plemników oraz ich aktywność. W przypadku zbyt niskiej masy ciała nasienie jest gorszej jakości.
 • Choroby przenoszone drogą płciową - nieleczenie chorób wenerycznych może przyczynić się do uszkodzenia dróg rodnych mężczyzny lub uniemożliwiać przejście nasienia.
 • Choroby przewlekłe - w przypadku kiedy mężczyzna choruje na choroby przewlekle może mieć problemy z erekcją. Również niektóre leki mogą wpływać na obniżenie jakości nasienia.
 • Choroby nowotworowe - każda choroba nowotworowa prowadzi do wyniszczenia organizmu. Poza tym naświetlanie oraz chemioterapia mogą przyczynić się do wystąpienia niepłodności u mężczyzn.

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn zaburzeń płodności bardzo duże znaczenie ma, także styl życia jaki prowadzą panowie. Oczywiście odpowiednie odżywianie, unikanie wszelkich używek jak np. papierosy, alkohol, narkotyki będzie sprzyjać jakości nasienia.

Panowie powinni unikać zbyt długotrwałego działania wysokiej temperatury na jądra oraz zbyt intensywnej jazdy na rowerze. Poza tym nie narażać się na działanie toksycznych substancji (np. pestycydów) oraz silnego stresu, gdyż może przyczynić się to do upośledzenia prawidłowego wytwarzania nasienie.

Ostatnie badania wskazują, że również negatywny wpływ mogą mieć promieniowe, które wytwarza telefon komórkowy. Nie jest to dokładnie jeszcze potwierdzone, jednak warto dla bezpieczeństwa unikać noszenia komórki w bliskiej odległości jąder.

Jeżeli podejrzewasz, że coś niekorzystnie wpływa na twoją płodność, umów się z lekarzem na badania. Pamiętaj, że w wielu przypadkach istnieje możliwość wyleczenia pojawiających się problemów.

Komentarze do: Niepłodność mężczyzny - jakie są przyczyny jej powstawania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz