Szukaj

Niepłodność wtórna a zajście w ciąże

Podziel się
Komentarze0

Za pierwszym razem udało ci się zajść w ciąże bez najmniejszego problemu, a teraz starasz się i starasz, a tu nie wychodzi...jednym słowem coś jest nie tak. Dużo par nie ma pojęcia o tym, że istnieje coś takiego, jak niepłodność wtórna, którą nabywa się po urodzeniu pierwszego dziecka.

Statystyki, jednak wskazują, że ten typ schorzenia jest coraz bardziej popularny w związku. Co to jest za typ niepłodności? I dlaczego się pojawia? Dowiesz się czytają poniższy artykuł.

Niepłodność wtórna bardzo często jest zjawiskiem pomijanym przez lekarzy. Większą bowiem uwagę poświęca się parą, które nie mają jeszcze potomka, niż tym które dziecko posiadają. Z reguły lekarze zalecają przy niepłodności wtórnej, większą ilość stosunków płciowych....czasem jednak to nie pomaga, bo ileż można się starać gdy nie wychodzi.

Niepokojem dla par powinien być okres, który poświęcili na próby poczęcia. W przypadku kiedy jest to czas powyżej 6 miesięcy można domniemać, że pojawił się problem z płodnością. Może to być wynikiem sytuacji, która zaistniała w poprzedniej ciąży lub w trakcie porodu. Zaburzenia takie mogą być, również spowodowane:
 • Infekcjami dróg rodnych kobiety.
 • Przebyciem ciężkiego porodu.
 • Trwałych uszkodzeń macicy w czasie porodu.
 • Wiekiem, gdyż płodność z upływem lat się pomniejsza.
 • Zaburzeniami hormonalnymi.
 • Pojawieniem się endometriozy.
 • Zakażenie chorobami wenerycznymi np. chlamydia.
 • Obniżeniem jakości męskiego nasienia.
 • Stany zapalne oraz urazy męskich narządów rozrodczych.
 • Pojawienie się chorób przewlekłych m.in. cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek czy nadwaga.
Starając się o drugie dziecko powinniście się odpowiednio do tego przygotować. To, że nie było problemów z poczęciem pierwszego maleństwa nie oznacza, że teraz będzie tak samo łatwo. Każdy z osobna, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni zobaczyć „pod lupom”, jak wygląda ich życie tzn.

 • Czy dobrze się odżywiają?
 • Czy mieli w ostatnim czasie jakieś stresujące sytuację?
 • Czy stan zdrowia uległ pogorszeniu od czasu urodzenia pierwszego dziecka?
 • Jak zmieniła się masa ciała od pierwszego poczęcia?
 • Czy stosują jakieś używki np. papierosy, alkohol itp.?
Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania, można się zastanowić, czy jesteście wstanie coś zmieć w waszym trybie życia? Jeżeli oczywiście, pogorszył on od momentu urodzenia pierwszego dziecka. Wszystko to bowiem ma znaczący wpływ na zapłodnienie.


Bardzo ważnym elementem są, także badania kontrolne. Każda kobieta, powinna regularnie chodzić do ginekologa, w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości. Szczególnie po urodzeniu dziecka nie powinna o tym fakcie zapominać. Tym bardziej, że wszelkie stany zapalne dróg rodnych są jedną z konsekwencji niepłodności. Często, także u kobiet po 30 roku życia pojawia się zjawisko endometriozy, która zakłóca cykl menstruacyjny.

Nie tylko kobiety powinny się zbadać, w momencie kiedy zaistniały kłopoty z poczęciem. Wtórna płodność może dotyczyć, również mężczyzn. Dlatego warto poddać badaniu własne nasienie. Może zły tryb życia, nieodpowiednia dieta, stres czy choroby mogły obniżyć jego jakość.

Na trudności z poczęcie dziecka może, także wpłynąć wiek rodziców. Należy pamiętać, że im starsi rodzice tym płodność się zmniejsza. Lekarze szacują, że u kobiety, która ukończyła 35 rok życia płodność obniża się nawet o 50 %. Dlatego nie warto czekać na kolejnego potomka.

Częstym problemem par, w trakcie wielokrotnych prób poczęcia, ma czynnik psychologiczny. Nieudane próby mogą zniechęcić rodziców do prokreacji. Niekorzystnym zjawiskiem jest obwinianie się o to, że inni mają więcej dzieci a wam się nie udaje. Powoduje to wytworzenie się blokady, która również może obniżyć waszą płodność. Nie zapominajcie, także o swoim pierwszym dziecku. W momencie starania się o drugiego potomka, jego obecność może zejść na drugi plan. Dziecko potrafi wyczuć każdy nastrój, dlatego starajcie się pomimo niepowodzeń o jak najwięcej normalności w waszym życiu rodzinnym.

Komentarze do: Niepłodność wtórna a zajście w ciąże

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz