Szukaj

Niepłodność u mężczyzn i kobiet

Podziel się
Komentarze0

Niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnych stosunków seksualnych bez używania środków antykoncepcyjnych. Niepłodność co raz częściej spotykana jest u młodych par. Można ją bez większych problemów zdiagnozować. Diagnostyka przeprowadzana jest na mężczyznach i kobietach.


W około 30% przypadków za niepłodność odpowiedzialne jest nasienie. Do produkcji plemników dochodzi w jądrach. Następnie przechodzą one do płynu nasiennego, który produkowany jest przez inną część jądra i prostatę. Taki płyn dostarcza pożywienie komórkom zawierającym męskie geny. Do upośledzenia produkcji plemników może dojść w różnoraki sposób. Powodować to mogą różnego rodzaju dolegliwości takie jak guzy jąder, brak równowagi hormonalnej oraz zakażenia.

Przy diagnozowaniu niepłodności w pierwszej kolejności należy sprawdzić jakość męskiego nasienia. Przeprowadzenie badań, które mogą dać odpowiedź nie jest skomplikowanym procesem. Mężczyzna dostarcza próbkę nasienia, a w przypadku niewłaściwych wyników bada się próbkę krwi w celu sprawdzenia równowagi hormonalnej.

Zalecenia przy nieprawidłowych wynikach?
 • Należy dostarczyć próbkę nasienia. Ważne jest, by w ciągu trzech dni przed pobraniem próbki nie doszło do żadnej ejakulacji.
 • Najlepiej nosić luźne spodnie i bokserki.
 • Warto spożywać dwa razy dziennie żeń-szeń.
 • Należy uwzględnić w diecie witaminy takie jak beta-karoten, witamina C i witamina E.
 • Warto zredukować poziom stresu. Adrenalina powoduje zmniejszenie liczby produkowanych plemników.
 • Należy pamiętać o grze wstępnej przed wytryskiem.
 • W przypadku niepłodności utrzymującej się dłużej niż rok, należy skonsultować się ze specjalistą.

Niepłodność nie dotyka jednak tylko mężczyzn, ale również kobiety. Jeżeli przed dłuższy czas nie dochodzi do zapłodnienia pomimo regularnych stosunków płciowych bez stosowania środków antykoncepcyjnych może to oznaczać pewne nieprawidłowości.

Potencjalnie kobiety zmagają się z tymi samymi problemami co mężczyźni. U panów zachodzi problem z produkcją plemników, natomiast u pań z produkcją komórek jajowych. Wszystkie dziewczynki rodzą się z określoną liczbą komórek jajowych w jajnikach. Takie komórki pozostają w uśpieniu, podczas gdy jajniki dojrzewają razem z całym organizmem. Podczas pierwszej miesiączki zmiany chemiczne, które zachodzą w organizmach młodych dziewcząt, przyczyniają się do wzrastania i dojrzewania komórek jajowych.

Istnieje pewnego rodzaju mechanizm, który sprawia, że co miesiąc dojrzewa z reguły tylko jedna komórka, która uwolniona zostaje do ujścia brzusznego jajowodu. Przyczynami braku dojrzewania komórek jajowych mogą być:
 • dieta
 • zakażenie
 • stres
 • poczucie braku szczęścia
 • zaburzenia hormonalne
 • patologie jajnika

Istotnym problemem okazują się również czasem być czynniki praktyczne. Komórka jajowa, by dotrzeć do jajowodu musi przebyć długą drogę. Bardzo pomocne w tej drodze okazują się być ruchy perystaltyczne jajowodów, które pozwalają przesunąć komórkę jajową w kierunku macicy. Większość zapłodnień przebiega w jednej trzeciej dystalnej jajowodów, przez co bardziej ruchliwe plemniki zmuszone są odbyć znacznie dłuższą podróż niż komórka jajowa. Istnieją różne wady budowy, które mogą stanowić barierę pomiędzy gametami. Różnego rodzaju przebyte zakażania mogą przyczynić się do zarośnięcia jajowodów, a endometrioza może spowodować zablokowanie ruchu komórek jajowych i plemników.

Komentarze do: Niepłodność u mężczyzn i kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz