Szukaj

Choroby przewlekłe a ciąża

Podziel się
Komentarze1

Zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka jest najpiękniejszym darem jakiego może doświadczyć w swoim życiu kobieta. Niestety przewlekłe choroby oraz schorzenia mogą nieść niebezpieczeństwo wad i chorób płodu, a nawet doprowadzić do utraty ciąży. Nie oznacza to jednak, że urodzenie zdrowego maleństwa jest niemożliwe.

Choroby przewlekłe a ciąża

Faktem jest, że choroby przewlekłe wymagają od kobiety szczególnej uwagi i ostrożności podczas ciąży. Każda przyszła mama powinna przeprowadzić dokładną diagnostykę i wdrożyć specjalne środki ostrożności, aby doprowadzić ciążę do szczęśliwego końca. Kluczową rolę odgrywają tu zaangażowanie ciężarnej oraz sumienność lekarza prowadzącego, który musi zadbać o prawidłowy dobór leków i prawidlowy przebieg ciąży.

Choroby serca


Przede wszystkim, gdy kobieta z wadą serca decyduje się wystąpić w roli matki, powinna skonsultować się z lekarzem kardiologiem, który oceni prawdopodobieństwo odziedziczenia choroby. W większości przypadków, bo w 96% niedyspozycje sercowe mają charakter nabyty w przebiegu wcześniejszej choroby reumatycznej, upośledzającej czynność układu krążenia. Ciąża stanowi poważne obciążenie dla osłabionego układu krążenia, a okres największego zagrożenia przypada na około 30 tydzień jej trwania.

Niezmiernie ważne jest ograniczenie aktywności fizycznej do minimum, należy wypoczywać co najmniej 2 godziny za dnia i 10 w ciągu nocy. Zaleca się leżenie na lewym boku, bo w ten sposób macica nie uciska naczyń krwionośnych. W przypadku chorób sercowych najbardziej korzystna jest dieta o niskiej zawartości sodu, unikanie długich, gorących kąpieli, które rozszerzają naczynia krwionośne. Jeżeli ciąża prowadzona jest bezpiecznie, to porody w zdecydowanej przewadze odbywają się bez żadnych powikłań.

Cukrzyca


To choroba, która wymaga od pacjentki stałej kontroli lekarskiej. Jeżeli chore kobiety nie są leczone, to mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Leki przeciwcukrzycowe zwiększają płodność, jednak ciąża zawsze związana jest z dużym ryzykiem zarówno dla matki jak i płodu.

Przebieg ciąży wymaga szczególnej kontroli, gdyż zapotrzebowanie na insulinę w tym okresie ulega częstym zmianom. Poziom cukru we krwi powinien być wyrównany na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę- hiperglikemia w pierwszych tygodniach ciąży lub przed jej rozpoczęciem może być przyczyną wielu wad rozwojowych i schorzeń takich jak wady serca, rozszczep kręgosłupa i wodogłowie dziecka. Zdarza się i tak, że jest to powód poronienia lub obumarcia płodu.


Poród w terminie wskazanym przez naturę przebiega prawidłowo i nie wymaga dodatkowych, specjalnych zabiegów. Gdy zachodzi potrzeba wykonania cięcia cesarskiego, to zabieg ten następuję mniej więcej w 37/38 tygodniu ciąży. Po porodzie pacjentka chora na cukrzycę poddawana jest szczegółowej obserwacji przez 48 godzin, ponieważ wtedy właśnie następują największe zmiany w zapotrzebowaniu na insulinę.

Niedokrwistość- anemia


Może u kobiety wywołać zaburzenia hormonalne i obniżyć odporność organizmu na zakażenia. Zapobieganie anemii jest jednym z podstawowych zadań przedporodowej opieki lekarskiej i polega na stałej kontroli wagi ciała i dostarczaniu ustrojowi wszystkich substancji koniecznych do wytworzenia dodatkowej ilości hemoglobiny i czerwonych krwinek. Jej objawy narastają bardzo powoli- pojawia się uczucie zmęczenia, zmniejszenie apetytu, utrata energii życiowej. Kobieta staje się drażliwa i wybuchowa. Niedokrwistość bynajmniej nie jest stanem naturalnym i prowadzi do częstych przypadków poronień, zatruć ciążowych i przedwczesnych porodów.


Choroby wątroby

Występują dość rzadko, ale również są przyczynami poronień i przedterminowych porodów. W okresie ciąży ulega aktywacji metabolizm wątrobowy. Musi ona poradzić sobie nie tylko ze zwiększoną przemiana materii w ustroju matki, ale także zaspokoić potrzeby rozwijającego się płodu. Do zaburzeń czynności wątroby dochodzi u bardzo niewielu, bo jedynie u 1% wszystkich ciąż, jednak każdy kiedy tylko zauważymy u siebie zażółcenie skóry, brak apetytu, bóle mięśni i nudności- musimy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zakażenie układu moczowego

Jest niestety jednym z najczęściej występujących podczas ciąży. Jest ułatwione dzięki zmianom fizjologicznym, jakie zachodzą w organizmie młodej matki. Hormony ciążowe wywołują przekrwawienie układu moczowego, poszerzają się drogi wyprowadzające mocz i spowalnia się jego przepływ. Zapalenie pęcherza pojawia się nagle lub rozwija powoli,a przy szybkiej reakcji i stosowaniu leków przeciwbakteryjnych dolegliwości ustępują po kilku dniach.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek


Do jego objawów należą utrata apetytu, wysoka gorączka, dreszcze, nudności, wymioty i ból w okolicy lędźwiowej. Przy stosowaniu odpowiednich leków, niedyspozycja powinna ustąpić po ok 5 dniach. Jednak niestosowanie się do poleceń lekarskich może spowodować nawroty choroby i prowadzić nawet do pojawienia się niebezpiecznego stanu chorobowego jakim jest niewydolność nerek.

Ciąża w tego typu stanach zapalnych jest oczywiście ciążą podwyższonego ryzyka, ale podobnie jak w innych przypadkach stała opieka lekarska oraz zachowanie wszelkich zasad ostrożności pozwala urodzić zdrowe dziecko. Najwięcej przypadków poronień i obumierania płodu ma miejsce w ostatnich tygodniach ciąży.

Nie da się ukryć, ze choroby przewlekłe wymagają szczególnej uwagi. Ciąża w takich przypadkach powinna być więc zaplanowana i dobrze przemyślana. Nie obejdzie się to jednak bez pomocy lekarza specjalisty, do którego należy zgłaszać każdą zaobserwowaną w swoim organizmie zmianę, aby w ten sposób poprowadzić ciąże bezpiecznie i móc cieszyć się zdrowiem swoim i dziecka, które niedługo pojawi się na świecie.

Komentarze do: Choroby przewlekłe a ciąża (1)

ania.ladeevit
ania.ladeevit 14-04-2013 01:16

Anemia

1

Anemia jest bardzo częstą chorobą, nie tylko w ciąży ('rozrzedzenie' krwi), ale też po porodzie (utrata krwi). Jest dość łatwa w leczeniu. Suplementy dla kobiet ciężarnych i karmiących zawierają odpowiednią dawkę żelaza,... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze