Szukaj

Zaburzenia płodności - o nowoczesnych metodach leczenia

Podziel się
Komentarze5

Przez określenie płodność rozumie się prawdopodobieństwo zapłodnienia w przeciętnym społeczeństwie. Wynosi ono nie więcej niż 20 do 25%.  Na tym właśnie poziomie kształtuje się płodność człowieka i nie da się jej raczej zwiększyć sztucznymi metodami.

Zaburzenia płodności - o nowoczesnych metodach leczenia


Niestety zmniejszenie płodności następuje coraz częściej głównie z przyczyn niesionych przez postęp cywilizacyjny. Decydującą rolę w poziomie płodności kształtuje stres spowodowany zarówno przez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Zaburza on nie tylko czynności seksualne, ale także inne cechy fizjologiczne organizmu.

Paradoksem jest powiedzenie „przestańcie się starać a ciąża sama się pojawi”. Jednak jest ono jak najbardziej prawdziwe. Nie należy skupiać się bez reszty na obserwacji swojego ciała, i odbywaniu stosunków płciowych tylko w wyznaczonych dniach. Może to niekorzystnie wpłynąć na relacje między kobietą a mężczyzną, którzy starają się o dziecko. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet? Zaburzenia hormonalne lub zaburzenia cyklu (cykl bezowulacyjny, brak hormonu ciałka żółtego), wady rozwojowe pochwy lub jej schorzenia np. częste stany zapalne, niedrożność jajowodów, reakcje alergiczne na nasienie partnera, wady rozwojowe lub schorzenia szyjki macicy, promieniowanie w środowisku naturalnym.

Istnieje jednak kilka naturalnych sposobów na zwiększenie płodności, ponieważ jak wiele przyczyn niepłodności
taka sama ilość pomysłów na jej leczenie.

Jedną z nich jest balneoterapia czyli wodolecznictwo. Metoda leczenia bezpłodności zaliczana do najstarszych. Kuracje błotne są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia. Na 300 pacjentek, które nawet po kuracjach hormonalnych nadal nie mogły zajść w ciążę 157 odzyskało płodność już po 2 lub trzech kuracjach błotnych. Kąpiele błotne pomagają także w innych sprawach. I tak połączone z kąpielami gazowymi oraz masażami wzmacniają np. reakcje seksualne. Ponadto skóra dzięki nim staje się gładka i bardziej miękka. Kuracje te są przeprowadzane w uzdrowiskach pod kontrolą lekarską.


Często stosowanym sposobem na zwiększenie płodności jest użycie roślin leczniczych takich jak pokrzywa, przywrotnik pospolity czy dziurawiec zwyczajny. Pomagają one poprawić nastrój, przyspieszyć gojenie się ran, ustabilizować miesiączkę, ochronić błonę śluzową czy wzmocnić mięśnie macicy.

Niedobór witaminy E poza innymi dolegliwościami może też powodować bezpłodność. Witamina E wpływa na zdolności prokreacyjne organizmu, na przemianę komórkową, gospodarkę tlenową i stanowi ochronę przed skutkami zanieczyszczenia środowiska. Znajduje się ona w zielonych warzywach liściastych, w olejach roślinnych, produktach z soi, produktach zbożowych, mleku, mięsie, podrobach.

Doskonałą i często stosowaną metodą na zwiększenie płodności jest również medytacja, joga oraz taniec. Opracowane przez amerykańskie i europejskie Centra Zdrowia Kobiet specjalne formy tych ćwiczeń pozwalają na obudzenie w sobie głębszej świadomości własnego ciała, własnej kobiecości i własnej seksualności. Szczególnie medytacja pomaga w zniwelowaniu napięć psychicznych i fizycznych, w odnalezieniu w sobie źródła wewnętrznego spokoju i zaczerpnięcia z niego nowych sił.


Nieco zaskakującym i niekonwencjonalnym sposobem zwiększenia płodności jest lunacepcja. Na jej efekty trzeba jednak sporo poczekać. Aby lunacepcja była możliwa kobieta musi znać przebieg swojego cyklu. Może się tego dowiedzieć z krzywej termicznej. W 14 dniu po wystąpieniu menstruacji należy przez 3 noce zostawiać w sypialni zapalone światło. Przez pozostałe noce musi być w sypialni możliwie ciemno. Z biegiem miesięcy cykl kobiety powinien się zrównać z cyklem faz księżyca. Owulacja będzie wówczas przypadała na okres pełni księżyca i kobieta będzie miała świadomość, kiedy przypadają u niej dni płodne.

Najpopularniejszą sztuczną metodą leczenia bezpłodności jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, stosowane najczęściej u kobiet z niedrożnością jajników, również u tych, którym podczas ciąży jajowodowej usunięto jeden lub oba jajniki. Ponadto metoda ta może znaleźć zastosowanie w przypadkach kiedy nie może dojść do zapłodnienia ze względu na małą liczbę zdrowych plemników w nasieniu mężczyzny. Przy zapłodnieniu w probówce można sztucznie dopilnować, aby w pobliżu komórki jajowej znalazło się wystarczająco dużo plemników.

Za pomocą in vitro można leczyć na kilka sposobów :
  • in vitro homologiczne, komórka jajowa i komórka plemnikowa pochodzą od kobiety i mężczyzny;
  • in vitro heterologiczne, komórka jajowa pochodzi od kobiety sperma zaś od innego dawcy. Stosowane gdy poza niedrożnością jajowodów u kobiety stwierdzono też zaburzenie płodności u mężczyzn;
  • inseminacja heterologiczna, kiedy na niepłodność cierpi tylko mężczyzna;
  • in vitro podwójnie heterologiczne, zarówno nasienie jak i komórka jajowa pochodzą od dawców. Stosowane w przypadkach niepłodności obu partnerów.
Niepłodność zatem nie jest czymś nieuleczalnym, a już na pewno nie w dzisiejszych czasach. Nie należy popadać w stany depresyjne tylko skonsultować swoje obawy z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiedni sposób leczenia, wizyta u lekarza może ponadto rozwiać wątpliwości, ponieważ może się okazać że oboje partnerzy są zdrowi co w konsekwencji może zmniejszyć stres i pomóc w zapłodnieniu. Warto również podczas leczenia niepłodności być w stałym kontakcie z psychologiem, gdyż jak wiadomo wywołuje ona czasem dużo niepotrzebnego stresu i negatywnej energii.


Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Zaburzenia płodności - o nowoczesnych metodach leczenia (5)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:05

płodność

1

u mnie po pigułkach był problem ale używałam cyklotester owulacyjny, komputer badał min. mój poziom lh i udało się... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
ilona_
ilona_ 16-12-2015 12:26

in vitro to nie jest metoda leczenia

3

Nie można traktować in vitro jako metody leczenia niepłodności. Zabieg in vitro w żaden sposób nie leczy zaburzeń płodności, a jedynie służy do tego aby zrobić dziecko na życzenie...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
renii
renii 10-07-2013 19:16

nieplodność

1

Zaburzenia płodności mogą występować pod dwiema postaciami- niepłodności lub bezpłodności. Są to dwie odmienne sytuacje i nie można ich mylić. O niepłodności mówimy wtedy, gdy kobieta nie zachodzi w ciążę po roku regular... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze