Szukaj

Ciąża urojona

Podziel się
Komentarze0

Powiększenie brzucha, ból piersi, brak miesiączki, czy niekiedy nawet nudności i wymioty są najczęstszymi objawami ciąży. Jednakże występowanie tych symptomów nie u wszystkich kobiet oznacza, że spodziewają się dziecka, u niektórych może symbolizować ciążę urojoną.

Ciąża urojona

Czym jest ciąża urojona?


Ciąża urojona, zwana także rzekomą, jest zaburzeniem o podłożu psychicznym, gdzie kobieta pomimo braku zapłodnienia jest przekonana, że spodziewa się dziecka. Powyższe zjawisko występuje rzadko i najczęściej dotyka kobiety, które leczą się na bezpłodność, bądź też obawiają się zajścia w ciążę.

Przyczyny ciąży urojonej


Jak zostało już wcześniej wspomniane ciąża urojona najczęściej dotyka kobiet bardzo pragnących dziecka. Jest to bardzo poważne zaburzenie psychiczne, które tak naprawdę ukazuje, jak duży wpływ ma umysł człowieka na funkcje biologiczne.

Organizm kobiety cierpiącej na bezpłodność bardzo mocno reaguje na bodźce psychiczne, przez co wykazuje wszelkie symptomy charakterystyczne dla ciąży. Wraz z ciążą rzekomą pojawiają się typowe objawy dla matek spodziewających się naprawdę dziecka. W związku z czym pomimo tego, że nawet wykonane badania jasno potwierdzą, iż nie doszło do zapłodnienia, kobieta nie dopuszcza tego do siebie.


Powyższe zaburzenie dotyka także tych kobiet, które bardzo nie chcą mieć w danym momencie dziecka, najczęściej są one nastolatkami nie gotowymi na macierzyństwo. Strach jest na tyle silny, że dana osoba zaczyna wszystkie sygnały interpretować jako zapowiedź ciąży.


Objawy ciąży urojonej


Kobieta cierpiąca na urojenia związane z ciążą rzekomą ma niemalże identyczne objawy jak te, które są charakterystyczne dla stanu błogosławionego. Poza pojawieniem się rozmaitych tzw. zachcianek oraz zmian nastroju, zaczyna mieć mdłości oraz wymioty. Co ciekawe następuje także brak występowania miesiączki, a piersi oraz brzuch zaczynają się powiększać.

Z czasem następują silne bóle podbrzusza oraz parcie na pęcherz. Mogą także pojawić się somatyczne zmiany w narządach płciowych i rodnych. W niektórych przypadkach może wystąpić nawet laktacja, będąca procesem wydzielania mleka przez gruczoły mleczne. Część kobiet borykających się z ciążą rzekomą odczuwa nawet ruchy dziecka, często będące albo tylko i wyłącznie ich wyobrażeniem, bądź też ruchami robaczkowymi jelit.

Pomoc

Wbrew powszechnej opinii ciąża urojona jest bardzo poważnym problemem, zakorzenionym głęboko w psychice kobiety. Często weryfikacja za pomocą USG, czy też testów ciążowych nie przekonuje kobiety cierpiącej na powyższe zaburzenie, że nie jest w ciąży.

Dlatego też tak bardzo ważne jest udanie się w tym wypadku do specjalisty – psychologa lub psychiatry. W przypadku kobiet leczących się na bezpłodność bardzo ważne jest wsparcie rodziny, przede wszystkim partnera. Warto zaznaczyć, iż ciąża urojona może doprowadzić do innych zaburzeń psychicznych, jak chociażby depresji, czy też skłonności samobójczych.

Pomimo tego, że ciąża urojona nie jest powszechnie spotykana, jest poważnym zaburzeniem psychicznym. Kobiety cierpiące na nią wymagają specjalistycznej pomocy, gdyż przede wszystkim niespełnione pragnienie macierzyństwa może doprowadzić do poważnych zaburzeń osobowości.

Komentarze do: Ciąża urojona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz