Szukaj

Ciąża zwiększa ryzyko zawału serca

Podziel się
Komentarze0

Zdaniem naukowców, ciąża i zmiany hormonalne trwające do 12 tygodni po narodzinach dziecka, zwiększają ryzyko zawału serca u matki.Pomimo tego, że prawdopodobieństwo zawału u ciężarnej kobiety jest relatywnie niskie (1 do 16,000), to i tak jest 3 do 4 razy większe niż w przypadku kobiety w tym samym wieku nie będącej w ciąży.

Jak wynika z badań zaprezentowanych na corocznych zjazdach naukowych w American College of Cardiology, ataki serca w czasie ciąży mogą prowadzić do większej liczby powikłań. Powodem tego są zmiany hormonalne, zwiększona ilość krwi i inne zmiany fizjologiczne towarzyszące ciąży. Naukowcy dodają również, że przyczyny wystąpienią zawału serca u kobiet w ciąży mogą różnić się od tych spotykanych w populacji ogólnej.

Statystycznie najczęstszą przyczyną zawałów jest miażdżyca i zwężenie tętnic, jednak zaledwie niewiele ponad 30 procent ciężarnych kobiet doświadczyo ataku serca z tych powodów.

W przypadku ciąży najliczniej występującą przyczyną było rozwarstwienie naczyń wieńcowych – oddzielenie warstw ściany tętnicy blokującej przepływ krwi. W przypadku kobiet nie będących w ciąży nie stwierdzono wielu zawałów spowodowanych tą przypadłością.

To sugeruje, że przynajmniej w niektórych przypadkach tradycyjne podejście do leczenia tego stanu u kobiet w ciąży może nie być najlepsze – uważają naukowcy.

Jeśli chodzi o zawały serca, mamy bardzo wyraźne wytyczne w ogólnej populacji. Wytycznych tych nie można jednak zawsze stosować w przypadku kobiet w ciąży, gdyż może to przynieść więcje szkody niż pożytku - twierdzi dr Uri Elkayam z University of Southern California w Los Angeles.

Naukowcy odkryli, że tradycyjne przyczyny zwiększające ryzyko zawału, takie jak wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi oraz cukrzyca nie są tak groźne dla kobiet w ciąży. Pomimo tego ich ataki serca są bardziej nasilone i charakteryzują się 2 do 3 razy większą śmiertelnością niż w przypadku nieciężarnych kobiet w tym samym wieku.

Komentarze do: Ciąża zwiększa ryzyko zawału serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz