Szukaj

Ciąża po chirurgicznym leczeniu otyłości

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to wspaniały okres dla każdej kobiety. Radość i oczekiwanie na przyszłego członka rodziny mogą jednak zostać zakłócone przez różne obawy przyszłej mamy, a przede wszystkim kobiet po przebytym chirurgicznym leczeniu otyłości.

Ciąża po chirurgicznym leczeniu otyłości

Ingerencja chirurgiczna jest coraz częściej stosowana do leczenia patologicznej otyłości. Operacja taka może polegać na wyłączeniu żołądka lub założeniu na niego specjalnej opaski. Przynosi to doskonałe efekty w bardzo krótkim czasie po zabiegu.

Przyszłe mamy, mogą zastanawiać się, czy przebyty zabieg chirurgiczny wpłynie negatywnie na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.

Otyłość patologiczna a ciąża

Najnowsze badanie dowiodły, że ciąża po zabiegu chirurgicznego leczenia otyłości może przebiegać bez powikłań i zakończyć się urodzeniem zdrowego dziecka. Co więcej – takie rozwiązanie jest zdrowsze i bezpieczniejsze zarówno dla matki, jak i dla dziecka niż ciąża u kobiety z otyłością patologiczną. Dodatkowo bardzo często po takim zabiegu kobieta odzyskuje płodność, utraconą na skutek zbyt dużej nadwagi.

Oczywiście są pewne zastrzeżenia, do których powinnaś się stosować. Po pierwsze i najważniejsze – od zabiegu do zajścia w ciążę musi minąć przynajmniej dwanaście miesięcy. Niektórzy lekarze zalecają nawet, aby ten okres trwał osiemnaście miesięcy. Czas po operacji wiąże się bowiem z bardzo szybkim spadkiem wagi jak również z potencjalnym niedożywieniem. Skutkiem zajścia w ciążę podczas tego okresu przejściowego może być zaburzenie rozwoju płodu oraz niska waga urodzeniowa dziecka.

Jeżeli odczekałaś już czas zalecony przez lekarza  i zaszłaś w ciążę, mamy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym ty i twoja pociecha będziecie cieszyć się zdrowiem.


Specjalistyczna opieka to pierwszy krok do sukcesu!

Warto już na początku ciąży skontaktować się z chirurgiem, który leczył cię z otyłości. To właśnie on najlepiej wyjaśni twojemu ginekologowi – położnikowi, jakie są twoje potrzeby po zabiegu. Dzięki temu otrzymasz specjalistyczną opiekę, dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb już na starcie.

Bardzo ważne jest skrupulatne przyjmowanie zaleconych przez lekarza preparatów witaminowych. Twój organizm jest świeżo po bardzo dużym spadku wagi i nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek niedobory substancji odżywczych.


Oczywiście preparaty dla kobiet w ciąży to podstawa. Ale możesz potrzebować także zwiększonej ilości żelaza, wapnia, kwasu foliowego oraz witaminy B12 i A. Preparaty, które powinnaś przyjmować przepisze ci twój lekarz ginekolog w porozumieniu z chirurgiem, który przeprowadzał Twój zabieg.

Racjonalne odżywianie i kontrola masy ciała

Powinnaś na bieżąco śledzić przyrost masy ciała i informować o nim swojego lekarza. W ciągu ostatnich miesięcy kilogramów tylko ubywało, teraz musi zacząć ich przybywać. Przyrost masy ciała powinien być na tyle duży, by dziecko mogło swobodnie się rozwijać.

Jako, że jesteś po zabiegu leczącym otyłość, możesz potrzebować przyrostu innej liczby kilogramów niż przeciętna przyszła mama. Twój lekarz dokładnie oceni, ile powinnaś przybrać na wadze, aby urodzić zdrowe dziecko. Kontroluj regularnie swoją wagę i przygotuj plan żywieniowy, aby osiągnąć cel postawiony przez lekarza.

Jako pacjentka po operacji wyłączenia żołądka musisz także uważać na to, co jesz. Nie kieruj się ilością produktów i kalorii, ale przede wszystkim ich jakością. Wybieraj produkty, których mała ilość zawiera mnóstwo substancji odżywczych.

Bądź w stałym kontakcie z lekarzem. Gdy tylko poczujesz się gorzej, a zwłaszcza, gdy czujesz ból brzucha, natychmiast się nim skontaktuj.

Przyszłe mamy po operacji chirurgicznego leczenia otyłości bardzo często zadają także pytanie, czy przebyty zabieg jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Gdy już urodzisz zdrowe, szczęśliwe dzieciątko, możesz jak najbardziej karmić je naturalnym sposobem. Jednak powinnaś być razem z pociechą pod stałą obserwacją lekarską i pediatryczną. To pomoże na bieżąco badać czy wzrost dziecka jest prawidłowy oraz czy nie brakuje mu konkretnych składników odżywczych.

Ciąża po chirurgicznym leczeniu otyłości jest nieco większym wyzwaniem, niż w przypadku większości kobiet. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z posiadania dzieci. Przy odpowiedniej diecie i opiece lekarskiej masz szansę na urodzenie zdrowego i szczęśliwego dziecka.

Komentarze do: Ciąża po chirurgicznym leczeniu otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz