Szukaj

Ciąża: matczyny dotyk może złagodzić skutki stresu

Podziel się
Komentarze0

Jak twierdzą badacze na całym świecie, przewlekły stres w trakcie ciąży może powadzić do problemów emocjonalnych i behawioralnych u dziecka, utrzymujących się przez wiele lat. Obecnie trwają badania nad sposobem w jaki rodzice mogą przeciwdziałać tym negatywnych skutkom już po narodzinach potomstwa.Dzięki lepszemu zrozumieniu tej kwestii rodzice będą mogli uzyskać pełniejsze informacje pomocne w niełatwym procesie wychowawczym.

Uważa się, że stres podczas ciąży skutkuje u niemowlęcia osłabieniem aktywności genów odpowiedzialnych za radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Jak wykazały badania przeprowadzone na szczurach, u młodych które wkrótce po urodzeniu były często wylizywane przez swoje matki, zaobserwowano zwiększoną aktywność wspomnianych genów, niwelując tym samym skutki prenatalnego stresu.


Niektóre badania sugerują, że wpływ stresu na płód podczas ciąży może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki, w zależności od czynników środowiska.

Podczas badań sfinansowanych przez Medical Research Council obserwowano ciężarne kobiety, a później śledzono rozwój ich dzieci aż do pierwszego roku życia.

Jak się okazało, nasilenie takich emocji jak lęk czy gniew, zmieniało się pod wpływem głaskania dziecka przez matkę po plecach, głowie lub kończynach. Badania sugerują, że dotyk matki ma moc przywrócenia aktywności genu odpowiedzialnego za radzenie sobie ze stresem, podobnie jak w przypadku zwierząt.

 – Ostatecznym celem badania jest ustalenie, czy powinniśmy zalecać matkom narażonym na stres podczas ciąży głaskanie swoich dzieci w pierwszych tygodniach ich życia, czy też nie – podsumowują autorzy.Komentarze do: Ciąża: matczyny dotyk może złagodzić skutki stresu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz