Szukaj

Ciąża i poród: przeniesienie gronkowca MRSA

Podziel się
Komentarze0

Potrzeba badania wymazów z nosów ciężarnych kobiet oraz noworodków w kierunku obecności gronkowca MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty oporny na metycylinę) może być zupełnie bezzasadna, jak stwierdzają badacze z instytutu Vanderbilt Pediatric Infectious Diseases.Badanie będzie opublikowane w majowym wydaniu przeglądu naukowego Pediatrics.

Doktor Buddy Creech, główny autor tego badania, stwierdza: często słyszy się, że kobiety ciężarne będące nosicielkami gronkowca złocistego MRSA mogą przenieść infekcję na noworodki, ale badacze z Vanderbilt Pediatric Infectious Diseases odkryli, że tak naprawdę noworodki rzadko kiedy chorują z powodu infekcji gronkowcem MRSA, mimo że same często są roznosicielami tych zarazków.

Czas i sposób przeniesienia gronkowca MRSA jest ważny, ponieważ najbardziej krytycznym odkryciem z tego badania jest fakt, że niemowlęta są powszechnie narażone na kontakt z tym mikrobem we wczesnym dzieciństwie, często ze szczepami, które w ogóle nie powodują żadnych chorób, wyjaśnia doktor Buddy Creech.

Badanie to objęło obserwacją ponad 500 ciężarnych kobiet w dwóch miastach amerykańskich, Nashville i Memphis. Badacze pobrali wymazy z nosów i pochwy tych kobiet i przetestowali je w kierunku obecności bakterii, w regularnych odstępach, również w czasie porodu.


Noworodki zostały przebadane zaraz po narodzinach, a także w wieku 2 i 4 miesięcy.

Rezultaty pokazują, iż poziom wertykalnej transmisji kobieta – noworodek jest bardzo rzadki dla gronkowca MRSA,
mówi doktor Buddy Creech, ale niemowlęta bardzo się zbliżały do statusu kobiet w 2 miesiącu życia.

Oznacza to, że kobieta, która ma w nosie szczepy bakteryjne gronkowca złocistego, przekaże je niemowlęciu, które tym samym stanie się skolonizowane przez te mikroby poprzez bliski kontakt, w ciągu  6 – 8 tygodni po narodzinach. Ten typ zarażenia nazywany jest transmisją horyzontalną.

Badania laboratoryjne znalazły znaczące ilości gronkowca MRSA. Nawet w naszym badaniu stwierdziliśmy, że 20% kobiet ciężarnych ma te bakterie. A po ośmiu tygodniach, 20% niemowląt również będzie te bakterie roznosiło, mówi doktor Buddy Creech.

Najbardziej niepokojącym pytaniem jest: co to wszystko znaczy? I co lekarze powinni z tym zrobić?

Nie chcemy przesadnie reagować, mówi doktor Buddy Creech, ponieważ zachorowalność jest niska. Wiele niemowląt jest skolonizowanych przez gronkowca złocistego MRSA. Naprawdę wiele. Dwadzieścia procent w wieku dwóch miesięcy to największa proporcja, jaką kiedykolwiek zaobserwowano, ale w naszym badaniu jedynie dwójka niemowląt zachorowała.

W tym momencie, można powiedzieć, że najlepszym działaniem w przypadku wykrycia gronkowca złocistego MRSA u kobiety ciężarnej jest brak działania.

Następnym krokiem w kolejnych badaniach będzie określenie, czy wertykalna transmisja gronkowca MRSA może mieć jakieś korzystne działanie, na przykład większa ochrona przed poważniejszymi chorobami wywołanymi przez tego mikroba w późniejszym życiu.

Komentarze do: Ciąża i poród: przeniesienie gronkowca MRSA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz