Szukaj

Ciąża bez zgagi

Podziel się
Komentarze0

Zgaga może towarzyszyć kobiecie przez całą ciążę albo wręcz się w niej nasilić. Aby walczyć ze zgagą w czasie ciąży, należy przestrzegać diety, unikać potraw smażonych, pikantnych i słodyczy. Jeśli jednak zmiana diety okaże się niewystarczającym sposobem walki ze zgagą, czy medycyna pomoże?


Zgaga atakuje głównie kobiety

Według badania TNS OBOP, wśród kobiet częstotliwość występowania zgagi jest większa niż wśród mężczyzn. Kilka razy w tygodniu lub częściej na tę dolegliwość skarżyło się 15 procent kobiet i 10 procent mężczyzn. Co więcej, kobiety wydają się dysponować większą świadomością zdrowotną niż mężczyźni. Spośród ogółu badanych kobiety częściej niż mężczyźni uważają, że zgaga i refluks to nie to samo (49 procent wobec 37 procent).

Zgaga vs ciąża

Najczęściej wymieniane przez respondentów przyczyny zgagi to: tłuste potrawy (25 procent), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23 procent) oraz ostre potrawy (22 procent)4. Dlatego aż 41 procent Polaków jest zdania, że najlepszym sposobem zapobiegania i walki ze zgagą jest zmodyfikowanie diety5. Zalecane jest to zwłaszcza kobietom w ciąży. Niewielkie, „lekkie” posiłki najlepiej spożywać regularnie, zaś ostatni posiłek powinien być tym najmniejszym. Nie należy również kłaść się bezpośrednio po posiłku. 

Jeśli leki, to jakie?

Ciąża, zwłaszcza jej 2 i 3 trymestr to czas, w którym zgaga atakuje często, głównie ze względu na powiększenie obwodu brzucha i działanie hormonów ciążowych. Brak leczenia oznacza stres, niedobory snu i odżywiania, co może być niebezpieczne.


Na rynku pojawiło się wiele leków bez recepty, które przynoszą szybką ulgę w zgadze. Najczęściej zalecane są alginiany albo zobojętnicze nie zawierające glinu (glin powoduje uszkodzenie tkanki nerwowej płodu). Gaviscon, z uwagi na zawartość alginianu sodu, przynosi ulgę już po 3 minutach.


Ten supresant refluksu w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach nie zaburza procesów trawienia w żołądku, przez co jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. W kontakcie z kwaśnym środowiskiem w żołądku tworzy warstwę ochronną, tzw. tratwę. Blokuje ona zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, gasząc tym samym uczucie palenia w przełyku. W razie jednak braku zadowalającej poprawy, zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem w celu doboru właściwego leczenia.


*******
Lek Gaviscon o smaku mięty, Gaviscon o smaku mięty TAB, Gaviscon o smaku mięty Saszetki (kategoria dostępności - OTC) wskazane sądo leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi
z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę żelu kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc ulgę już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania, Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Lek  z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi.  Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Komentarze do: Ciąża bez zgagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz