Szukaj

Bóle mięśni w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to jeden z najwspanialszych i zarazem najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Radość miesza się z obawami, hormony szaleją, a ciążowe dolegliwości takie jak nudności, czy ból mięśni, nierzadko dają o sobie znać.

Bóle mięśni w ciąży

Bóle mięśni w początkach ciąży

Często na samym początku ciąży, kiedy jeszcze wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu, pojawiają się dolegliwości, które kojarzą się nam z nadchodzącym przeziębieniem. Objawy wczesnej ciąży to ogólne osłabienie, rozdrażnienie, zawroty głowy, podwyższona temperatura oraz bóle mięśni i stawów to nie powód do niepokoju. W ten sposób ciało przygotowuje się do nowej sytuacji, a powyższe symptomy mogą, ale nie muszą wystąpić w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Ból mięśni brzucha w ciąży

Ból mięśni brzucha, podobny do tego, który czujemy podczas intensywniejszych ćwiczeń na siłowni, odczuwa prawie każda ciężarna, zwłaszcza pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze. Jest to czas, kiedy macica wciąż się powiększa, a razem z nią rozciągają się wiązadła, co samo w sobie może powodować ból. Wraz z macicą rozszerzają się także  mięśnie brzucha, dostosowując swoją wielkość do potrzeb dziecka. Dodatkowo czym bliżej do rozwiązania, tym więcej kilogramów nosimy i mocniej naciskają one na mięśnie dna macicy, które są odpowiedzialne za utrzymanie ciąży.

UWAGA! Jeśli w pierwszym trymestrze ciąży poczujesz bóle w podbrzuszu i będzie miał on charakter promieniującego skurczu mięśni, nie zwlekaj z udaniem się do lekarza. Może być to objaw ciąży pozamacicznej.

Ból mięśni pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży jest nieodłączną częścią III trymestru, trudno uniknąć dolegliwości ze strony kręgosłupa i mięśni pleców. Zazwyczaj przyczyną jest tutaj brak możliwości pełnego wyprostowania się, a co za tym idzie niemożność rozluźniania mięśni grzbietu i ciągłe ich spięcie. W ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem dźwigamy na brzuchu dodatkowe kilka lub nawet kilkanaście kilogramów, co jest nie lada wyzwaniem dla naszych pleców. Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem mięśni pleców w ciąży jest aktywność fizyczna, oczywiście w granicach rozsądku i za zgodą lekarza.

Najbezpieczniejszym sposobem na zachowanie formy i rozruszanie mięśni bez ryzyka zaszkodzenia dziecku jest uczęszczanie na basen. Woda odciąży kręgosłup i pozwoli na rozluźnienie mięśni, przy minimalnym wysiłku fizycznym przyniesie ulgę, a przy okazji pozwoli się zrelaksować. Można również poprosić kogoś o delikatny masaż barków oraz dolnej części pleców oraz przy siedzeniu na kanapie, czy w fotelu podkładać pod plecy małą poduszkę lub zrolowany ręcznik.

UWAGA! Jeśli w części krzyżowej kręgosłupa poczujesz nagle ostry i kłujący ból o silnym natężeniu, powinnaś szybko zobaczyć się w lekarzem. Może być to objaw zakażenia dróg moczowych, ale także zagrożenia poronieniem.

Skurcze i bóle mięśni nóg w ciąży

Zazwyczaj dotyczą łydek i najczęściej pojawiają się nie za dnia, ale w ciągu nocy. Te uprzykrzające życie i utrudniające spokojny sen skurcze mięśni, mogą być przyczyną niedoboru pewnych składników mineralnych (głownie magnezu), ale także jedną z dolegliwości ciążowych.

Pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze nie tylko kręgosłup musi radzić sobie z dodatkowymi kilogramami. Nogi również dźwigają większy ciężar niż dotychczas i mogą być przez to opuchnięte i mieć większą skłonność do skurczy mięśni.  Ponadto, w czasie ciąży w krwioobiegu kobiety krąży aż o litr krwi więcej niż przedtem, a rozciągająca się macica naciska coraz bardziej na naczynia krwionośne, w wyniku czego zwalnia się przepływ krwi.

Można walczyć z bólami mięśni nóg unikając długiego przebywania w pozycji stojącej i zakładania nogi na nogą oraz krzyżowania ich podczas siedzenia. Warto także wprowadzić do diety więcej nabiału, pomidorów oraz ryb, które dostarczą składników mineralnych, zapobiegających skurczom oraz w miarę możliwości wykonywać proste ćwiczenia aby pobudzić krążenie. Jeśli nie można uniknąć długiego siedzenia, należy co jakiś czas zmienić pozycję nóg i kręcić kostkami kółka oraz dodatkowo zainwestować w rajstopy uciskowe, które usprawnią pracę naczyń krwionośnych

UWAGA! Jeśli silnym skurczom nóg towarzyszą obrzęk, zsinienia, mrowienie i po naciśnięciu skóry w dotykanym miejscu pozostaje na dłużej odcisk palca, to znak, że powinnaś wybrać się do lekarza. Może to być objaw początków zakrzepicy lub skrzepu.

Kiedy do lekarza?

Bóle mięśni w ciąży są czymś naturalnym i nie ma powodu do wizyt na ostrym dyżurze za każdym razem, kiedy je poczujesz. Pamiętaj, że ciąża to dla Twojego organizmu wyzwanie, a dla mięśni duże obciążenie. Jeśli jednak ból jest nagły i jego siła utrudni Ci funkcjonowanie lub utrzymuje się niepokojąco długo- nie zwlekaj ani chwili i udaj się do lekarza. Nie warto ryzykować zdrowiem Twoim i Twojego dziecka.

Autor: Natalia Kocoń

Komentarze do: Bóle mięśni w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz