Szukaj

Białko wątroby kluczowe dla ciąży

Podziel się
Komentarze0

Białko, które znane jest z tego, że funkcjonuje w wątrobie, w przeprowadzonym eksperymencie naukowym odegrało kluczową rolę w ciąży u myszy. Naukowcy kanadyjscy stojący za tym doświadczeniem dodają, że białko to ma także duży wpływ na kobiecy cykl miesiączkowy.Według obserwacji badaczy z Uniwersytetu w Montrealu, myszy, które zostały genetycznie zmodyfikowane, aby nie wytwarzały receptorów wątrobowych Lrh-1, nie były w stanie wytworzyć w macicy warunków niezbędnych do utrzymania ciąży. Przyczyniło się do tego powstawanie wadliwych łożysk.

Następnie badacze wykazali, że receptor wątrobowy Lhr-1 był obecny w ludzkiej macicy oraz podczas zasadniczych procesów związanych z początkiem ciąży.

Wcześniejsze badania wykazały, iż receptor wątrobowy Lrh-1 jest istotny dla procesu jajeczkowania. Najnowsze potwierdzają te odkrycia i dodają, że niedobór tego białka przyczynia się do niepowodzenia ciąży.


Główny autor tego badania, dr Bruce Murphy z Centrum Badań nad Reprodukcją Zwierząt Uniwersytetu w Montrealu powiedział jednak, iż jest jeszcze zbyt wcześnie, aby móc zaproponować badanie Lrh-1 w macicy drogą biopsji jako narzędzie diagnostyczne dla ludzi, gdyż pracowano jak na razie tylko z myszami.

Aczkolwiek naukowcy zastanawiają się teraz nad określeniem wzorców ekspresji receptora w całym cyklu menstruacyjnym.

Badacze postanowili ocenić również, czy hormonalna terapia zastępcza może przywrócić normalne funkcje w macicy myszy. Okazało się, że zastosowanie progesteronu nie zdziałało zbyt wiele.

Mimo że terapia hormonalna umożliwiała zarodkom implantację, zauważono problemy z wyściółką macicy, jak również zaburzenia w powstawaniu łożyska, a także problemy z rozwojem płodu, a w ostateczności jego obumarcie.

Badanie zostały oparte na zwierzętach, dlatego potrzeba jeszcze wielu prac, zanim można będzie jednoznacznie stwierdzić jego rezultaty i ich znaczenie dla ludzi.

Opublikowane zostało w Nature Medicine.

Komentarze do: Białko wątroby kluczowe dla ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz