Szukaj

Badanie sugeruje, że używanie leków przeciwpsychotycznych w okresie ciąży podwyższa ryzyko rozwinięcia się cukrzycy ciążowej

Podziel się
Komentarze0

Z raportu opublikowanego w lipcowym Archives of General Psychiatry, wydawanego przez Network JAMA, na temat wpływu stosowania leków przeciwpsychotycznych na kobiety w ciąży wynika, że te leki mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej. Ciężkie zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia i zaburzenia dwubiegunowe są zazwyczaj leczone przez podawanie leków przeciwpsychotycznych, "jednakże uzasadnienie stosowania leków przeciwpsychotycznych w czasie ciąży jest na ogół słabe lub go brakuje", piszą autorzy.Robert Boden, profesor w Ośrodku Farmakoepidemiologii w Karolińskim Instytucie w Sztokholmie i na Uniwersytecie w Uppsali oraz jego koledzy. użyli krajowego rejestru zdrowia w Szwecji do badań nad populacją, co sprawdzało również wpływ leków przeciwpsychotycznych na wzrost płodu.

Kobiety, które urodziły w Szwecji od lipca 2005 do grudnia 2009 roku, zostały pogrupowane według zawartości recept na: (1) lek przeciwpsychotyczny olanzapina i/lub klozapina (n = 169); (2) inne leki przeciwpsychotyczne (n = 338); 3 brak leków przeciwpsychotycznych (n = 357,696).

Cukrzyca u ciężarnych pojawiała się ponad dwa razy częściej u matek, które stosowały leki przeciwpsychotyczne (siedem matek [4,1%] dla grupy 1 i 15 [4,4%] dla grupy 2) niż w ogólnej populacji kobiet w ciąży (5.970 [1,7%]) – wynikało z badań. Wzrost ryzyka w wyniku podawania olanzapiny i/lub klozapiny był inny, ale różnica nie była istotna statystycznie.


Zgodnie z wynikami, u kobiet stosujących leki przeciwpsychotyczne wzrosło ryzyko urodzenia zbyt małych noworodków w stosunku do wieku ciążowego (SGA), ale po uwzględnieniu czynników wynikających z ciąży, ryzyko nie było już istotne statystycznie.

"Podsumowując – stosowanie przez kobiety leków przeciwpsychotycznych w czasie ciąży, niezależnie od ich grupy, jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej. Zwiększone ryzyko urodzenia zbyt małego noworodka (SGA) zauważone wśród kobiet, którym podawano leki przeciwpsychotyczne w czasie ciąży, jest prawdopodobnie efektem czynników dodatkowych, takich jak palenie" – podkreślają autorzy.

Wyniki wykazują również, że w wyniku ekspozycji na olanzapinę i/lub klozapinę nie ma zwiększonego ryzyka rozwoju zbyt dużego płodu w stosunku do wieku ciążowego (LGA), jeśli chodzi o długość lub wagę, ale ryzyko wzrasta jeśli chodzi o obwód głowy.

"Kobiety ciężarne leczone lekami przeciwpsychotycznymi powinny być kontrolowane pod względem niebezpieczeństwa cukrzycy ciążowej i zakłóceń wzrostu płodu", podsumowują naukowcy.

Komentarze do: Badanie sugeruje, że używanie leków przeciwpsychotycznych w okresie ciąży podwyższa ryzyko rozwinięcia się cukrzycy ciążowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz