Szukaj

Badania przesiewowe i diagnostyczne

Podziel się
Komentarze0

W trakcie ciąży lekarz może zalecić przeprowadzenie badań przesiewowych bądź diagnostycznych. Każde z tych badań daje możliwość przyszłym rodzicom upewnienia się, czy ich dziecko nie cierpi na wadę wrodzoną. Warto zapoznać się z wymienionymi typami badań prenatalnych, jakie pełnią funkcje i czy nie zagrażają zdrowiu dziecka.


Badania przesiewowe


Badania przesiewowe nie powodują żadnych zagrożeń. Są bardzo bezpieczne dla dziecka i dla przyszłej mamy, dlatego też warto z nich korzystać. Zazwyczaj polegają na testach krwi pacjentki. Jednocześnie można przeprowadzić uzupełniające badania USG.

Słabą stroną badań przesiewowych jest to, iż określają  jedynie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka, jednak  nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Określenie ryzyka oscyluje między prognozami od 0% do 100%, gdzie 100% oznacza wysokie ryzyko wystąpienia schorzenia. Wynik przeprowadzonego badania przesiewowego pozwala dowiedzieć się, która z wyżej wymienionych możliwości może wystąpić u przyszłej mamy.

Próba zinterpretowania wyników badań jest bardzo problematyczna. Przykładowo: niewielkie jest zagrożenie wystąpienia u dziecka stanów chorobowych, kiedy wynik wynosi od 1 do 1000. Większy powód do zmartwień pojawia się wtedy, kiedy prawdopodobieństwo oscyluje między 1 a 150.

W trakcie badań przesiewowych wykonuje się:


  • pomiar przezierności karkowej – badanie to polega na zmierzeniu fałdu karkowego znajdującego się na szyi dziecka. Kiedy fałd karkowy jest duży, oznacza to, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko może mieć zespół Downa. Tego typu testy są wykonywane między jedenastym a trzynastym tygodniem ciąży. Wykonanie pomiaru pozwala zdiagnozować prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń w 77%. Kiedy zastosujemy do tego również badanie krwi, prawdopodobieństwo wykrycia choroby jest wyższe (od 85 do 89%). Mniej niż 10% kobiet ma możliwość zastosować z tego typu badania bezpłatnie. Warto jednak wiedzieć, że można skorzystać z usług prywatnych klinik.
  • Badanie USG – są wykonywane okresowo, co najmniej trzy razy w ciągu trwania ciąży. Jest to niezwykle ważne badanie, gdyż buduje więzi przede wszystkim między dzieckiem a przyszłym tatą i przyszłym rodzeństwem. Nie odczuwają oni bowiem bliskości z maleństwem w taki sam sposób jak kobieta. Pierwsze badanie pozwala na określenie czasu trwania ciąży oraz wyznaczenie daty porodu. Badanie USG trwa od 15 do 30 minut. Jeśli maluch jest bardzo ruchliwy, sprawia to trudności, by zobaczyć wyraźnie na monitorze postać dziecka.
  • Testy krwi – badania mają za zadanie wykazać, czy może wystąpić u dziecka zespół Downa bądź rozszczep kręgosłupa. Testy w żaden w sposób nie zagrażają dziecku, są bardzo bezpieczne. Ważne jest, by wykonać badanie krwi w przypadku, gdy:
-któryś z rodziców zmaga się z chorobą genetyczną,

-starsze rodzeństwo urodziło się z chorobą genetyczną,
-inne badania wykazały, że zdrowie dziecka może być zagrożone.

Największym problemem związanym z badaniami przesiewowymi jest fakt, iż niektóre diagnozy niesłusznie wpisują dziecko na listę wysokiego ryzyka wystąpienia określonej choroby. Z drugiej strony, aby pozbyć się wątpliwości należy skorzystać z badań diagnostycznych.

Badania diagnostyczne

Badania diagnostyczne dają nam odpowiedź na pytanie, jakie jest ryzyko wystąpienia u dziecka określonej choroby. Jednak są bardziej inwazyjne i stwarzają większe zagrożenie dla zdrowia dziecka. W niektórych przypadkach mogą spowodować poronienie.

W trakcie badań diagnostycznych wykonuję się:
  • amniopunkcję – badanie polega na pobraniu płynu owodniowego, w którym znajdują się komórki dziecka. Po przeanalizowaniu ich struktury chromosomów, rodzice dowiaduję się o zdrowiu dziecka i jego płci. Badania zalecane są, jeśli u członków rodziny pojawiły się:
-problemy z niewydolnością oddechową,
-wady kręgosłupa,
-wrodzone bezmózgowie.
  • Biopsję kosmówki – w trakcie badań pobiera się wycinek błony budującej łożysko. Ich analiza pozwala na wykazanie chorób genetycznych.
Jeśli nie wiesz, z jakiego typu badań skorzystać, skontaktuj się z lekarzem i spytaj o wszystko, co budzi Twój niepokój, bądź wątpliwości. Skorzystaj również z porad swoich najbliższych oraz innych kobiet, które przechodziły tego typu badania.  

Komentarze do: Badania przesiewowe i diagnostyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz