Szukaj

10 wskazówek jak przygotować się do ciąży

Podziel się
Komentarze1

Aby przygotować się do ciąży, musimy zadbać o własne ciało i.. umysł. Nie wystarczy jedynie sięgać po czasopisma dla przyszłych mam czy czytać książki na ten temat, choć będzie to przydatne. Planowanie ciąży może pomóc przygotować nam się na ten bardzo ważny etap, zdrowiej przejść przez niego, szybciej i łatwiej odzyskać formę po porodzie.


Świadome planowanie to także minimalizowanie ryzyka powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka.

Kiedy zacząć?

Eksperci, naukowcy, lekarze polecają zacząć przygotowania już rok wcześniej. Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne jest, aby organizm już od samego początku był gotowy na przyjęcie nowego lokatora. 12 miesięcy plus okres ciąży to także spory czas, aby finansowo przygotować się do posiadania nowego członka rodziny. Zabezpieczenie finansowe zapewni ci spory komfort fizyczny w ostatnich miesiącach ciąży i po porodzie.

Jak przygotować się do zdrowej ciąży?
  • Dbaj o aktywność fizyczną
Ciąża i poród to nie lada wysiłek dla twojego organizmu, mięśni, kości, stawów, tkanek. Zadbaj o własną kondycję fizyczną, o wytrzymałość. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego (te, które sprawiają, że przyspiesza ci bicie serce) i te, które poprawiają elastyczność mięśni. Pływanie, pilates, aerobik, jazda na rowerze, nordic walking – możliwości jest bardzo wiele.
  • Dbaj o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze
Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy, jak np. pomarańcze, banany, żółtka jaj, ryż, jęczmień, pszenica, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki). Pamiętaj także o innych ważnych w ciąży minerałach jak wapń, witamina E, jod, magnez, kwasy omega-3. Jeżeli masz wątpliwości, czy dostarczasz organizmowi składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, spisuj codziennie przez tydzień czy dwa to, co zjadłaś i z taką listą odwiedź dietetyka. Nie zażywaj suplementów diety na własną rękę!
  • Unikaj alkoholu, słodzików, ogranicz kofeinę
Zrezygnuj z napojów energetycznych, coli itd. Badanie opublikowane w maju tego roku  w British Journal of Pharmacology, przeprowadzone na 9 tys kobiet udowodniło, że picie dziennie więcej, niż czterech filiżanek kawy zmniejsza szanse na poczęcie dziecka o jedną czwartą. Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie.

  • Zrezygnuj z hormonalnych metod antykoncepcji
„Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku.” - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly.  - “Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się albo cykle bezowulacyjne, albo owulacje wielokrotne . Następstwem przyjmowania tabletek są również nieregularne cykle, krwawienia śródcykliczne czy skrócona faza lutealna.“ Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zawczasu zrezygnować z takiej formy antykoncepcji i dać organizmowi czas na powrót do normalnego funkcjonowania.
  • Obserwuj swój cykl miesiączkowy
Znajomość funkcjonawania swojego organizmu jest bardzo ważna, nie tylko aby móc odpowiadać lekarzowi na pytania związane z cyklem, ale także dla samej siebie. W śledzeniu cyklu i wyznaczaniu owulacji pomagają tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. Od ciebie zależy, czy będziesz stosowała swój komputer cyklu do antykoncepcji (skuteczność 99,3%), czy wykorzystasz informację podaną przez komputer cyklu o owulacji do poczęcia upragnionego dziecka.
  • Odwiedź dentystę
Jeżeli do tej pory unikałaś kontroli dentystycznych – to czas aby zmierzyć się z własnym lękiem i odwiedzić stomatologa.

  • Rzuć palenie
To oczywiste. Im szybciej rzucisz palenie, tym lepiej. Papieros zawiera 4 tysiące szkodliwych substancji, z czego przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów obniża także szansę na poczęcie dziecka, nie mówiąc już o tym, jak destrukcyjnie wpływa na twoje zdrowie.
  • Unikaj zażywania niepotrzebnych lekarstw i suplementów
Nie lecz się na własną rękę, medykamenty zażywaj tylko na polecenie lekarza. Im wcześniej wyrobisz sobie nawyk rezygnowania z różnych preparatów, tym lepiej – w ciąży i podczas karmienia piersią nie można stosować popularnych lekarstw jak np. aspiryna. Wypróbuj naturalne sposoby na  pozbycie sie bólu głowy, a przede wszystkim prowadź zdrowy tryb życia – zadbany organizm nie wymusza zwracania na siebie uwagi bólem czy przeziębieniem.
  • Poznaj techniki relaksacyjne
Nie zawsze można uniknąć stresu i nerwów, dlatego koniecznie poznaj techniki relaksacyjne i oddechowe. Naucz się odprężać po dniu pracy, rozładowywać negatywne emocje. Będzie to inwestycja w twoje zdrowie nie tylko na czas ciąży, ale na całe życie. Zadbaj także o prawidłową ilość snu – to najlepsza regeneracja całego organizmu.
  • Porozmawiaj z lekarzem
Podczas regularnej kontroli u swojego ginekologa, powiedz o swoich planach. Przedyskutujcie ewentualne dodatkowe badania, nie krępuj się zadawania pytań, które rozwieją twoje wątpliwości.  O planowanej ciąży porozmawiaj także z lekarzem rodzinnym zwłaszcza jeżeli jesteś diabetykiem, masz nadciśnienie, anemię czy problemy z tarczycą.

„Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu” - mówi Aleksandra Demiańczyk - „Warto zatem przygotować organizm do tego działania, musi być wystarczająco silny, by stworzyć nowe życie.” Zadbaj zatem o swoją formę na długo przed poczęciem. Zdrowy, wytrzymały organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu.

Dodatkowe informacje:

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Peraly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a – 0,64). Jest to skuteczność porównywalna z hormonalną antykoncepcją typu spirala czy plaster.

Więcej: www.ladycomp.pl

Komentarze do: 10 wskazówek jak przygotować się do ciąży (1)

medicine
medicine 29-10-2013 13:16

Przygotowanie do ciąży

1

Bardzo fajny artykuł. Same konkrety. Co do wspomnianych komputerów cyklu...zgadzam się, bardzo pomagają i warto obserwować swój cykl miesiączkowy starając się o dziecko. Sama korzystam z podobnego komputera - cyclotestu.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze