Szukaj

Zastrzyki z botoksu przeciwko migrenie

Podziel się
Komentarze0

Po Stanach Zjednoczonych przyszła kolej na Zjednoczone Królestwo, gdzie Narodowy Instytut Zdrowia (National Institute for Health and Clinical Excellence, NICE) ogłosił swoją decyzję, która od tej pory zezwala na wykonywanie zastrzyków botoksowych pacjentom, którzy cierpią na chroniczne migreny.Z zastrzeżeniem, że zastrzyk ten można podać w przypadku, gdy zawiodły już co najmniej trzy inne zastosowane terapie.

O migrenach chronicznych mówimy w momencie, kiedy bóle głowy zdarzają się częściej niż piętnaście razy na miesiąc w ciągu trzech miesięcy. Badania  dowiodły, że Botox® może oferować korzystne działanie w przypadku pacjentów, którzy cierpią z powodu przewlekłych migren.

Zaobserwowano, że botoks pozwala zredukować liczbę dni zakłócanych przez migrenę. Nie mówiąc już o tym, że jakość życia tych pacjentów również znacząco się poprawiła, wyjaśnia jeszcze doktor Ahmed Fayyaz, przewodniczący brytyjskiego stowarzyszenia działającego na rzecz badań nad bólami głowy.


Zasada leczenia polega na podawaniu kilku zastrzyków do szyi, czyli tam, gdzie pacjenci odczuwają sztywność, a także wokół oczu, aby zmniejszyć zagęszczenie wrażliwych włókien.

We Francji, nie ma oficjalnego pozwolenia na stosowanie tej techniki, wyjaśnia doktor Carole Serini, specjalistka od migreny oraz przełożona jednostki neurologicznej w szpitalu Leopold – Bellan.

Nie jest to niebezpieczna technika, ale toksyna botulinowa nie jest bardzo skuteczna. Nie jest to cudowny produkt, który wyleczy chroniczne migreny.

Doktor Carole Serini przetestowała już botoks na jednym ze swoich pacjentów, ale nie podziałał. Natomiast, jedna z jej pacjentek doznała poprawy dzięki toksynie botulinowej, ale nieco przez przypadek. Jej dermatolog doradził jej zrobienie kilku zastrzyków z botoksu, aby wygładzić niektóre zmarszczki, a wtedy, ku jej zdumieniu, jej migreny nieco się zmniejszyły.

Aż do tej pory pacjentka nie wiedziała, że botoks może działać również przeciwko migrenie, mówi doktor Carole Serini.

Komentarze do: Zastrzyki z botoksu przeciwko migrenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz