Szukaj

W czasie zastrzyku, patrz w bok, jeżeli nie chcesz czuć bólu

Podziel się
Komentarze0

Pracownicy służb zdrowia powszechnie mówią: „nie patrz, to nie będzie bolało”, zanim zrobią zastrzyk, ale czy za tą radą kryje się jakiś dowód naukowy? Zespół niemieckich naukowców odkrył, że faktycznie ma to sens, ponieważ twoje doświadczenia z przeszłości związane z ukłuciem igły, wraz z informacją, jaką dostajesz przed zastrzykiem, kształtują twoje postrzeganie bólu.Badanie niemieckich badaczy zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Pain.

Przez całe nasze życie, cały czas się przekonujemy, że igły powodują ból, kiedy dziurawią naszą skórę, ale oczekiwania w danej sytuacji, a także informacje dawane przez lekarza tuż przed zastrzykiem, mogą również wpłynąć na to w jaki sposób postrzeganie igły decyduje o bólu, mówi Marion Hofle, główna autorka tego badania, doktorantka w grupie Multisensory Integration, którą kieruje doktor Daniel Senkowski z uniwersytetu medycznego Charité - Universitätsmedizin Berlin i uniwersyteckiego centrum medycznego Hamburg-Eppendorf.

Oglądając wideo pokazujące igłę kłującą rękę, albo patyczek Q-tip dotykający rękę, albo samą w końcu rękę, uczestnicy badania otrzymywali bolesne bądź niebolesne elektryczne bodźce, aplikowane na ich własną rękę.

Filmy te były przedstawiane na ekranie umieszczonym ponad ręką uczestnika, co sprawiało wrażenie, że ręka widoczna w tym klipie była własną ręką świnki doświadczalnej.


Co się okazało? Uczestnicy badania donosili, że ich ból był mniej intensywny oraz mnie nieprzyjemny, kiedy widzieli igłę kłującą rękę niż kiedy widzieli samą rękę. Dodatkowo, obserwowanie ukłuć igły zwiększa nieprzyjemność bólu w porównaniu do oglądania dotknięć patyczkiem Q-tip.


Wrażeniom tym towarzyszyła większa aktywność autonomicznego układu nerwowego, jak pokazywały to pomiary rozszerzania źrenic.

Pokazuje to, że wcześniejsze doświadczenia bólowe z igłami wzmacniają nieprzyjemność bólu, kiedy ogłądamy ukłucia dokonywane przez igłę. Sytuacyjne oczekiwania również wpływają na postrzeganie intensywności bólu.

Przed stymulacją, uczestnikom mówiono, że albo igła albo patyczek Q-tip są powiązane z bólem, z bolesną bądź bezbolesną elektryczną stymulacją. W wyniku tego, niemieccy naukowcy odkryli, że kiedy uczestnikom pokazywano nagrania, które miały przedstawiać większy ból, prowadziło to do odczuwania bólu o większej intensywności niż w momencie pokazywania klipów, które były mniej związane z bólem.

Prace te pokazują, że oczekiwania odnośnie bólu związanego z daną terapią, wpływają na intensywność bólu, który terapia ta powoduje ostatecznie.

Biorąc wszystko razem, można z tego badania wyciągnąć kilka ważnych wniosków. Po pierwsze, lekarzom można doradzać, aby przed zastrzykiem mówili pacjentom rzeczy, które zredukują oczekiwania pacjentów odnośnie siły mającego pojawić się bólu, mówi Marion Hofle.

Po drugie, jak odnotowuje jeszcze doktorantka, ponieważ oglądanie igły w momencie przebijania skóry prowadzi do większego odczuwania bólu, a także do większej aktywności autonomicznego układu nerwowego, niemieckie badanie dostarcza empiryczny dowód na to, że powszechnie dawana rada w momencie robienia zastrzyku, czyli słynne „Nie patrz na to!”, ma swój głęboki sens.

Mądrość ludowa po raz kolejny górą.

Komentarze do: W czasie zastrzyku, patrz w bok, jeżeli nie chcesz czuć bólu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz