Szukaj

Ulga w bólu poszukiwana

Podziel się
Komentarze0

 Zakończyła się trzecia edycja funkcjonowania bezpłatnej infolinii na temat leczenia bólu. W trakcie dwóch miesięcy jej trwania pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów. Ekspertkami programu „Ulga w bólu” dyżurującymi podczas infolinii były lek. med. Magdalena Kocot-Kępska oraz dr med. Anna Przeklasa-Muszyńska, na co dzień związane z Zakładem Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas konsultacji osobom zainteresowanym udzielano bezpłatnych porad związanych m.in. z metodami leczenia bólu, doborem właściwych technik czy wyborem możliwości dalszego postępowania w celu łagodzenia dolegliwości. Lekarze informowali również pacjentów, w jakich placówkach mogą otrzymać kompleksową pomoc.

„Przeprowadzone rozmowy potwierdziły, że pacjenci często pozostają bezradni wobec zmagań z bólem i nie wiedzą, gdzie szukać fachowej pomocy. Nasi rozmówcy byli informowani o dostępnych metodach leczenia, głównie farmakoterapii, ale także innych jak techniki inwazyjne, neuromodulacja, fizjoterapia czy techniki psychologiczne. W wielu przypadkach doradzaliśmy również kontakt ze specjalistycznymi placówkami – Poradniami Leczenia Bólu, o których istnieniu pacjenci często nie wiedzieli” – powiedziała lek. med. Magdalena Kocot-Kępska, ekspert programu „Ulga w bólu”.

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczyły różnego rodzaju dolegliwości bólowych, takich jak: przewlekłe bóle towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych, bóle głowy oraz bóle neuropatyczne. Pojawiły się również pytania związane z uśmierzaniem bólu występującego w przebiegu chorób nowotworowych i niewydolności żylnej oraz bólu poamputacyjnego.

1. Od dłuższego czasu cierpię na ból kolan. Staje się on coraz silniejszy i uniemożliwia mi wykonywanie codziennych obowiązków. Jakie metody leczenia mogą uśmierzyć ból?

Silny ból podczas chodzenia i sztywność kolana w trakcie codziennych czynności mogą być pierwszym sygnałem poważnych zmian chorobowych w stawie kolanowym. Tymczasem zdrowe kolano zapewnia naszemu organizmowi optymalną ruchomość i stabilność oraz komfort funkcjonowania na co dzień.


Dlatego dolegliwości stawów nie wolno lekceważyć - wymagają one konsultacji lekarskiej, a często specjalistycznego leczenia. Pierwszym krokiem, który należy podjąć podczas leczenia bólu kolan jest kontrola masy ciała. Jeżeli pacjent ma nadwagę to wskazana jest redukcja masy ciała. Zalecana jest gimnastyka i możliwie maksymalna aktywność fizyczna.

W uśmierzaniu bólu kolan pomogą dostępne leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol. W sytuacji zaostrzenia dolegliwości bólowych przez krótki czas i w możliwie niskich dawkach można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Gdy terapia nie przynosi oczekiwanego skutku obok stosowanego paracetamolu można zażywać słabe leki opioidowe, a w niektórych przypadkach nawet silne leki opioidowe. Obok farmakoterapii dodatkowo zalecane jest stosowanie blokad do- i okołostawowych, zabiegów rehabilitacyjnych oraz stosowanie miejscowo maści i żeli.


Jeżeli te sposoby uśmierzania bólu nie pomagają to pozostaje leczenie operacyjne, czyli alloplastyka stawów kolanowych. Jest to jeden z częściej wykonywanych zabiegów ortopedycznych, podczas którego elementy stawowe zastępuje się implantami metalowymi i plastikowymi. Wykonanie zabiegu daje prawie zupełną ulgę w dolegliwościach.

2. Jestem osobą starszą i od dłuższego czasu cierpię na bóle stawów. Jak mogę sobie radzić z tym bólem?

U starszych osób najczęściej spotykanym rodzajem bólu przewlekłego są zespoły bólowe narządu ruchu towarzyszące takim schorzeniom jak choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów czy zmiany pourazowe. Wraz z wiekiem pacjentów postępuje degeneracja i zanik chrząstki stawowej. W ich wyniku mogą występować dolegliwości pod postacią bólu i ograniczenia ruchomości danego stawu.

Leczenie bólu u osób w podeszłym wieku przebiega nieco inaczej niż u osób młodych. Dobierając terapię należy wziąć pod uwagę wszystkie schorzenia, na jakie cierpi senior oraz uwzględnić leki powszechnie przez niego stosowane np. na nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca.

U starszych osób ogranicza się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż niosą ze sobą ryzyko powikłań, takich jak krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, uszkodzenie nerek czy zaburzenia krzepnięcia. Lekami bezpiecznymi są paracetamol oraz prawidłowo stosowane i zapisywane przez specjalistę słabe i silne opioidy. W leczeniu ważne są również metody niefarmakologiczne, takie jak rehabilitacja, akupunktura, TENS (przezskórna stymulacja nerwów) oraz leki stosowane miejscowo, takie jak maści, żele, plastry, a także blokady do- i okołostawowe.

Gdzie szukać pomocy ?


Nowoczesne leczenie bólu przewlekłego jest postępowaniem wielodyscyplinarnym, w które zaangażowani są lekarze różnych specjalności. Aby wybrać najwłaściwszą terapię, osoby odczuwające długotrwały ból powinny zgłosić się do specjalistycznych placówek, takich jak Poradnie Leczenia Bólu. Placówki te działają na terenie całego kraju, a kontakt do nich można  znaleźć na stronie internetowej www.ulgawbolu.pl.

Komentarze do: Ulga w bólu poszukiwana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz