Szukaj

Societal Impact of Pain - sympozjum o społecznym znaczeniu bólu

Podziel się
Komentarze0

W dniach 3-4 maja 2011 roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się sympozjum „Societal Impact of Pain” (SIP 2011), na którym lekarze, politycy oraz reprezentanci grup wsparcia pacjentów cierpiących z powodu bólu będą dyskutować o społecznym znaczeniu bólu. Celem sympozjum jest m.in. budowanie świadomości dotyczącej potrzeb w zakresie leczenia bólu w Europie oraz dyskusja nad najważniejszymi wyzwaniami, celami oraz instrumentami w zakresie leczenia bólu.



Ramy naukowe sympozjum SIP 2011 zostały określone przez Europejską Federację Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP®) (EFIC®). Po zakończeniu pierwszego sympozjum „Societal Impact of Pain” w Brukseli, w maju 2010 r., EFIC® wezwała UE oraz rządy państw członkowskich do rozpoczęcia działań zmierzających do rozwiązania problemu niewłaściwie rozpoznawanego i niewystarczająco leczonego bólu w Europie.

„Ból – w szczególności ból przewlekły – jest istotnym problemem zdrowotnym, dotykającym miliony ludzi w Unii Europejskiej” -  wyjaśnia prezes EFIC®, prof. Giustino Varrassi. „Jestem głęboko przekonany, że problem ten musi zostać rozwiązany nie tylko pod względem bezpośrednich kosztów dla narodowych systemów opieki zdrowotnej, ale również pod względem większych kosztów społecznych, kosztów dla systemów opieki społecznej oraz negatywnego wpływu na gospodarkę.

Sympozjum „Societal Impact of Pain” stwarza zatem wyjątkową okazję do dyskusji oraz do podjęcia decyzji mających na celu dokonanie rzeczywistych zmian w zakresie leczenia bólu, a co za tym idzie zmniejszenia jego społecznych konsekwencji” ­– dodaje.

W tym roku na sympozjum w Brukseli zbierze się blisko 300 przedstawicieli europejskiego systemu opieki zdrowotnej z ponad 30 państw członkowskich UE, wsparcia merytorycznego udzieliło 65 narodowych i międzynarodowych organizacji, które działają w różnych obszarach i dążą do poprawy standardów leczenia bólu w Europie (http://www.sip-meetings.org/links). Gospodarzami sympozjum SIP będą deputowani do Parlamentu Europejskiego dr Jiří Maštálka oraz dr Milan Cabrnoch.

„Znaczenie bólu dla naszego społeczeństwa jest zagadnieniem, które dotyczy wszystkich mieszkańców wszystkich państw członkowskich UE. Konieczne jest uznanie bólu i stawienie mu czoła. Ból powoduje nie tylko ograniczenie jakości życia, lecz także wiąże się z ogromnymi kosztami. Właśnie dlatego narodowe systemy opieki zdrowotnej powinny uczynić walkę z bólem kwestią priorytetową” - wyjaśnia dr Jiří Maštálka, deputowany do Parlamentu Europejskiego.


Dzięki wsparciu wielu grup działających na rzecz pacjentów cierpiących z powodu bólu oraz organizacji naukowych zajmujących się opieką zdrowotną, międzynarodowe znaczenie tematu leczenia bólu dla wszystkich państw członkowskich UE staje się kluczowe przy planowaniu dalszych działań. 

„To sympozjum jest wyjątkowe. Umożliwia wszystkim zaangażowanym w kwestie bólu - co najmniej 65 organizacjom - dyskusję nad jego społecznym znaczeniem oraz nadanie tym kwestiom priorytetowego znaczenia dla decydentów UE” - twierdzi dr Milan Cabrnoch, deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Według najnowszej publikacji z 2011 r. zatytułowanej „The prevalence, correlates and treatment of pain in the European Union”, blisko 9% mieszkańców Unii Europejskiej codziennie cierpi z powodu bólu.  Występowanie problemów zdrowotnych na tle bólowym zwiększa się wraz z wiekiem, ma również ogromny wpływ na jakość życia pacjenta1.


Kolejna publikacja oparta na wynikach Europejskiego Badania Epidemiologii Zaburzeń Psychicznych (European Study of the Epidemiology of Mental Disorders, ESEMeD), finansowanego między innymi przez Komisję Europejską pokazuje, że 68,8% respondentów ma problemy w jednej lub więcej dziedzinach kwestionariusza EQ-5D, najczęściej jest to ból/dyskomfort (55,2%), następnie sprawność fizyczna (50,0%), codzienna aktywność (36,6%), samoopieka (18,1%) oraz lęk/depresja (11,6%), a ponad 50% mieszkańców Europy w podeszłym wieku, tj. ≥75 lat, cierpi z powodu umiarkowanego lub skrajnie silnego bólu.

Szczegółowe informacje dotyczące sympozjum oraz programu sympozjum „Societal Impact of Pain” 2011 znajdują się na stronie: http://www.sip-meetings.org/SIP 2011 Background

Informacje o Societal Impact of Pain

Cele Sympozjum SIP 2011 zostały określone przez Europejską Federację Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP®) (EFIC®). Wsparcia merytorycznego sympozjum udzieliło 65 organizacji na rzecz pacjentów oraz organizacji naukowych. Wsparcie logistyczne, przygotowanie oraz organizację zapewnia firma farmaceutyczna Grünenthal GmbH.

Sympozjum ma na celu umożliwienie dyskusji nad najważniejszymi wyzwaniami, celami oraz instrumentami polityki zdrowotnej z dysponentami budżetów, decydentami oraz przedstawicielami systemu opieki zdrowotnej, tak aby ulepszyć sposoby leczenia bólu w Europie.

Dla kierowników i dyrektorów zaangażowanych w podejmowanie strategicznych decyzji w kwestiach związanych z bólem z punktu widzenia narodowych systemów opieki zdrowotnej sympozjum stanowi znakomitą okazję do nawiązywania nieformalnych kontaktów oraz dzielenia się najlepszymi praktykami z władzami zdrowotnymi, firmami ubezpieczeniowymi oraz dysponentami budżetu z całej Europy. Dla pracowników służby zdrowia, pacjentów oraz przedstawicieli konsumentów sympozjum stanowi platformę do interakcji i prezentacji działań na rzecz poprawy standardów leczenia bólu.

Informacje na temat EFIC

Europejska Federacja Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (EFIC®) to multidyscyplinarna organizacja zawodowa działająca w obszarze nauki o bólu i leczenia bólu, w skład której wchodzą 34 Europejskie Oddziały Narodowych Towarzystw Badania Bólu. EFIC została założona w 1993 r. i reprezentuje 34 Towarzystwa Badania Bólu z 34 państw i blisko 20 000 naukowców, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów oraz innych pracowników służby zdrowia w Europie, zajmujących się badaniem i leczeniem pacjentów odczuwających ból.

Komentarze do: Societal Impact of Pain - sympozjum o społecznym znaczeniu bólu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz