Szukaj

Przewlekły ból może podnosić ryzyko samobójstwa

Podziel się
Komentarze0

Migreny, bóle pleców i inne typy chronicznego bólu bez znanej fizycznej przyczyny są powiązane z większym ryzykiem samobójstwa, jak wynika z badania amerykańskiego, przeprowadzonego na weteranach. Naukowcy przeanalizowali dane z U.S. Department of Veterans Affairs Healthcare System.Dr Mark Ilgen, główny autor badania, mówi: - Odkryliśmy też, że ryzyko samobójstwa nie jest powiązane z zapaleniem stawów, z neuropatiami i z niemigrenowymi bólami głowy. Ból podnoszący ryzyko samobójstwa to ból, w którym jest mało nadziei na ulgę. Na przykład, istnieją terapie na chroniczny ból w zapaleniu stawów. Ale jest bardzo niewiele opcji leczenia bólów, które swoje źródła mają w psychice, czyli bólów bez znanej fizycznej przyczyny.

Dr David Marks, psychiatra z Duke University Medical Center wyjaśnia: - W mojej opinii chodzi tutaj o poziom bólu, który w zapaleniu stawów nie jest tak ciężki i tak upośledzający jak poziom w bólu pleców i w bólach psychogennych.


Ubiegłe badania skupiały się głównie na związkach między przewlekłym bólem i zachowaniami samobójczymi, takimi jak myśli samobójcze i próby samobójcze. Natomiast najnowsze badanie, opisane w JAMA Psychiatry, przyjrzało się powiązaniom między konkretnym typem bólu a dokonanym samobójstwem.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat blisko 5 mln pacjentów, zbierane w latach 2004 – 2005, dotyczące chronicznych bóli, a także dane na temat samobójstw popełnionych przez tych pacjentów w latach 2005 – 2008.

Ponad 2 mln ludzi cierpiało na zapalenie stawów, a ponad 1 mln na bóle pleców. Około 18 000 ludzi cierpiało z powodu bólu psychogennego. 5 000 osób popełniło samobójstwo.

Naukowcy wzięli pod uwagę wiek, płeć, a także inne fizyczne i psychiczne zaburzenia u tych pacjentów. Odkryli, że ból pleców, migrena i ból psychogenny były jedynymi przewlekłymi bólami, które wiązały się z samobójstwem. Ból psychogenny o 58% podnosił ryzyko popełnienia samobójstwa, ból pleców o 13%, a migrena o 34%.

Jak podkreśla dr Ilgen, rezultaty tego badania można przełożyć na ogólną populację mężczyzn w średnim wieku, ponieważ przeanalizowane dane dotyczyły byłych żołnierzy amerykańskich. Przełożenie ich na ogólną populację kobiet może być nieco trudniejsze.

Komentarze do: Przewlekły ból może podnosić ryzyko samobójstwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz