Szukaj

Odrzucenie sprawia tyle samo bólu co cierpienie fizyczne

Podziel się
Komentarze0

Odrzucenie społeczne jest bolesne nie tylko na planie emocjonalnym. Jest ono odczuwane bowiem jako cierpienie fizyczne, według badania, którego rezultaty zostały przedstawione w New York Times.Według autorów tych prac, strefy mózgu aktywowane przez ból fizyczny, są aktywowane również przez moment odrzucenia.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Michigan, w Stanach Zjednoczonych, na około czterdziestce uczestników.

Aktywność mózgowa uczestników badania została zmierzona w momencie oglądania zdjęć osoby, z którą niedawno się rozstali, a później zdjęć przyjaciela, z którym ostatnio dzielili przyjemne chwile.


Następnie, poproszono uczestników o poddanie się doświadczeniu bólu fizycznego, w postaci oparzenia na przedramieniu, o intensywności od lekkiej do wysokiej.

Ekipa badaczy zaobserwowała, że zerwanie oraz oparzenie wywołują identyczną odpowiedź w mózgu.

Wyciągnęli z tego wnioski, że kiedy opuszczenie emocjonalne jest wystarczająco silne, te same strefy mózgu są aktywowane co te, kiedy doświadczamy bólu fizycznego, a  to w proporcjach ekwiwalentnych.

Byliśmy zaskoczeni tym odkryciem, ponieważ żadne wcześniejsze badania nie pozwoliły wykazać takiego powiązania między odrzuceniem emocjonalnym a bólem fizycznym, wyjaśnia pan Ethan F. Kross, główny autor badania.

Jednakże, badacze jeszcze nie mogli określić, czy ból ten jest odczuwany w konkretnej części ciała, czy też może jest on odczuwany w sposób rozproszony.

Komentarze do: Odrzucenie sprawia tyle samo bólu co cierpienie fizyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz