Szukaj

Odkrycie genu, który być może zmniejszy częstość występowania bólów migrenowych

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu udowodnili istnienie nowego genu, związanego z popularną postacią migreny. Odkrycie to być może przyczyni się do zmniejszenia częstości występowania epizodów migrenowych. Opublikowane w Nature Medicine, prace te pokazują, że jedna mutacja genu KCNK18 być może blokuje funkcjonowanie proteiny TRESK, która jest niezbędna dla komunikacji między komórkami nerwowymi.Identyfikacja tego nowego genu być może pozwoli na redukcję nie tylko częstości występowania, ale także stopnia nasilenia epizodów migrenowych u osób, które cierpią na nawrotowe bóle głowy, niezależnie od tego, czy byłyby to bóle jednostronne czy ogólne, na poziomie całej czaszki.

Aby otrzymać takie rezultaty, naukowcy kanadyjscy porównali próbki DNA pacjentów cierpiących na migreny z próbkami DNA osób zdrowych. Wynik: badacze odkryli mutację genu kojarzonego z migreną u wszystkich członków jednej rodziny, cierpiących na epizody migrenowe. Mutacja tego ściśle określonego genu jest odpowiedzialna za postać „uciętą” białka TRESK, która być może prowokuje pojawienie się zmian w aktywność elektrycznej komórek.


W ten sposób naukowcy zidentyfikowali obecność tej proteiny w niektórych strukturach neuronowych, kojarzonych z migreną, takich jak zwoje Gassera. Rezultaty te są ekstremalnie ważne, ponieważ to właśnie aktywacja neuronów zwoju Gassera odgrywa główną role w pojawianiu się migren. Zaostrzona aktywacja tych neuronów być może więc bardzo silnie zwiększa ryzyko wystąpienia kryzysu migrenowego.

Rezultaty naszego badania pozwalają nam myśleć, że stymulacja farmakologiczna aktywności proteiny TRESK może wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania oraz nasilenia epizodów migrenowych, i to niezależnie od tego, jaka by nie była ich przyczyna w rzeczywistości, precyzuje główny autor badania.

Komentarze do: Odkrycie genu, który być może zmniejszy częstość występowania bólów migrenowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz