Szukaj

Wspomnienia bólu związane są związane z jego intensywnością a nie długością

Podziel się
Komentarze0

Poród jest fizycznie wyczerpujący i dla wielu kobiet jest największym doświadczeniem bólowym, jakie kiedykolwiek je spotkało. Nowe badania pokazują, że długość trwania porodu nie wiąże się z tym, jak kobieta zapamiętuje ten ból po porodzie. Odkryto, że poziomu bólu podczas porodu i podanie znieczulenia zewnątrzoponowego wpływa na zapamiętanie bólu po porodzie.

- To zjawisko nazywane duration neglect jest szczególnie interesujące ze względu na powszechne stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego – mówi Eran Chajut – naukowiec psychologiczny, jeden z autorów badania. - Ta forma znieczulenia została opracowana przede wszystkim do zwalczania bólu porodowego, ale ma również wpływ na wspomnienia z porodu.

Chajut i zespół postanowili zbadać porodowe doświadczania, ze szczególnym naciskiem na poziom bólu. Poród nie wykazuje tylko długości jego trwania (rzędu kilku godzin). To czas pełen napięcia z różnorodnymi emocjami, to prowadzi do szczególnie wyjątkowego rezultatu – pojawienie się nowego członka rodziny.

Naukowcy zrekrutowali 320 kobiet do udziału w badaniu. Członek zespołu badawczego, towarzyszył każdej kobiecie od momentu wejścia na salę porodową, i prosił ją aby oceniła poziom odczuwalnego bólu co 20 minut, w skali o 1 ( brak bólu) do 100 (najgorszy wyobrażalny ból).

Badacze wzywali nową mamę (po 2 dniach i 2 miesiącach po porodzie), i prosili ją aby użyła tej samej skali oceny bólu oraz podała ogólną ocenę bólu porodu ( od momentu wejścia na salę porodową dopóki nie urodziła dziecka).

Czas trwania porodu nie był powiązany z zapamiętaniem bólu lub dalszą oceną.

Dane ujawniły również,  wpływ  znieczulenia zewnątrzoponowego na zapamiętanie bólu porodowego u kobiet. Mimo, że kobiety, które otrzymały znieczulenie, i te, które nie doświadczyły porównywalnego poziomu bólu na początku porodu. Kobiety, które otrzymały znieczulenie, pamiętają niższy poziom bólu, kiedy zapytano je, o rozważania na ogólne doświadczania po porodzie. Pomimo, ból trwał znacznie dłużej.

- W naszym badaniu matki, które otrzymały znieczulenie, pamiętają ból jako stosunkowo umiarkowany. Średnio ocenia się ich ból na ok. 70 po 2 dniach i 65 po 2 miesiącach - wyjaśnia Chajut.

Może to być spowodowane faktem, że kobiety, które otrzymały znieczulenie zewnątrzoponowe, są mniej wiarygodne żeby ocenić skalę bólu pod koniec porodu. Naukowcy twierdzą, że mniejszy ból końcowy połączony z duration neglect może prowadzić do zapamiętywania mniejszego ogólnego bólu po fakcie.

Z praktycznego punktu widzenia, wyniki sugerują, że znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest tylko korzystne podczas porodu, ale również skutecznie reguluje o nim pamięć – mówią naukowcy.

Komentarze do: Wspomnienia bólu związane są związane z jego intensywnością a nie długością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz