Szukaj

Nowa metoda leczenia chronicznego bólu

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy obawiają się uzależnienia od leków przeciwbólowych, mogą mieć zdrowszą alternatywę w zasięgu ręki, jak wynika z badania Duke University. Naukowcy bowiem odkryli, że pochodna DHA (kwas z grupy omega-3), może łagodzić i zapobiegać bólom neuropatycznym spowodowanym przez urazy systemu czuciowego.Artykuł ukazał się w Annals of Neurology.

Naukowcy skupili się na związku zwanym NPD1=PD1 (neuroprotectin D1=protectin D1), czyli bioaktywnym lipidzie produkowanym przez komórki w odpowiedzi na zewnętrzne bodźce.

Lipid ten występuje w białych krwinkach. Odkryto wcześniej, że jest w stanie łagodzić zapalenia mózgu oraz bóle jamy brzucha.

Prof. Ru-Rong Ji, główny autor badania, mówi: - Związek ten pochodzi z kwasów omega-3, które znajdujemy w rybach.

Naukowcy posłużyli się myszami laboratoryjnymi z uszkodzeniami nerwów, które wywoływały objawy bólowe kojarzone z pooperacyjną traumą neurologiczną.


Zwierzęta leczono syntetycznym NPD1=PD1, podając go miejscowo bądź w zastrzyku. Okazało się, że związek nie tylko uśmierzał ból, ale także redukował puchnięcie nerwów po urazie.

Jego przeciwbólowe działanie wynika z jego zdolności do hamowania produkcji cytokin i chemokin, które są molekułami sygnalizującymi, przyciągającymi makrofagi zapalne do komórek nerwowych. Poprzez zapobieganie produkcji chemokin i cytokin, związek chroni komórki nerwowe przed dalszymi uszkodzeniami.

Prof. Ji wierzy, że jego odkrycie ma kliniczne znaczenie. Chroniczny ból wynikający z ciężkich medycznych procedur, takich jak amputacja, to poważny problem. Aktualne terapie polegają na zażywaniu gabapentyny i różnych opioidów, które mogą prowadzić do uzależnienia i do zniszczenia nerwów czuciowych.

NPD1=PD1 uśmierza ból neuropatyczny przy niskich dawkach, a co najważniejsze, u myszy leczonych tym związkiem nie stwierdzono oznak fizycznego uzależnienia.

Komentarze do: Nowa metoda leczenia chronicznego bólu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz