Szukaj

Nowa broń przeciwbólowa

Podziel się
Komentarze0

Wkrótce światło dzienne ujrzy całkiem nowa klasa leków przeciwbólowych, określana skrótem IDENKs (podwójne inhibitory enkefalinazy, les inhibiteurs doubles d’enképhalinases ). Substancje te w rzeczywistości przedłużają efekt przeciwbólowy substancji naturalnie produkowanych przez ciało ludzkie. Są one przeznaczone głównie do leczenia bólów neuropatycznych przewlekłych.Pierwsi reprezentanci tej nowej klasy leków, które są opracowywane przez francuską firmę farmaceutyczną Pharmaleads, mają wejść w ciągu kilku kolejnych miesięcy w drugą fazę prób klinicznych.

Leki IDENKs, prawie jak morfina

Ta klasa leków w rzeczywistości ma być równie skuteczna jak ten narkotyk stosowany do uśmierzania bólów, ale jednocześnie ma nie prezentować żadnych skutków ubocznych charakterystycznych dla morfiny.

Tym samym, sa one prawdziwą nadzieję w leczeniu przewlekłych bóli, przeciwko którym na razie mamy do dyspozycji bardzo niewiele molekuł. Co gorsza, w ostatnich miesiącach, wiele ważniejszych leków przeciwbólowych zostało wycofane z rynku, a to oznacza, że tak naprawdę mamy do dyspozycji coraz mniej tych substancji.

Profesor Bernard Roques, który kieruje badaniam w Pharmaleads, przedstawia nam te nowe przyszłe leki przeciwbólowe.

Naturalny środek przeciwbólowy - enkefalina

Normalnie, organizm produkuje naturalnie, na niskim poziomie, enkefaliny. Są to substancje spokrewnione z opium, a więc są opioidami endogennymi, czyli produkowanymi przez ciało.


W przypadku jakiegoś bolesnego bodźca, ciało ludzkie uwalnia je w ilościach nawet pięć razy większych niż normalnie. Są to więc praktycznie ekwiwalenty wewnętrznej morfiny, prowadzące do naturalnej redukcji bólu. W rzeczywistości, są to więc naturalne substancje przeciwbólowe.


Na nieszczęście, zaledwie enkefaliny zostaną uwolnione przez organizm, natychmiast zostają niszczone przez specyficzne enzymy, tak zwane enkefalinazy. Ten cały proces, w sumie, trwa zaledwie dwadzieścia sekund. Co jest naprawdę bardzo krótkim czasem.

Dlatego też, mechanizm działania leków IDENKs będzie polegał na blokowaniu tej przedwczesnej degradacji, dzięki właśnie inhibicji enzymów odpowiedzialnych za tę degradację.

Innymi słowy, firma Pharmaleads chce dzięki swoim pracom wspomóc zjawisko jak najbardziej naturalne, podsumowuje profesor Bernard Roques. 

Rezultat?

Leki te nie będą powodować pojawiania się skutków ubocznych, jak to jest dobrze znane w przypadku morfiny oraz jej pochodnych. Chodzi tutaj głównie o zapaść oddechową, o uzależnienie od leków, a także często o niezwykle uparte zaparcia.

W pierwszym badaniu przeprowadzonym przez firmę Pharmaleads, podwójne inhibitory enkefalinazy miały skuteczność bliską skuteczności morfiny w przypadku bólów ostrych, bez pojawiania się skutków ubocznych, podkreśla jeszcze profesor Bernard Roques. 

Jeżeli zaś chodzi o bóle związane z neuropatiami, ich działanie zdaje się być większe niż działanie aktualnych leków, wyjaśnia jeszcze specjalista.

Inne patologie również skorzystają z tego odkrycia, zakłada firma Pharmaleads.

Na bazie uzyskanych rezultatów, mamy jak najbardziej prawo przypuszczać, że zwiększenie stężenia oraz przedłużenie długości życia enkefalin pozwoli uśmierzyć wszystkie typy bólów, podsumowuje profesor Bernard Roques. 

Co nie zmienia faktu, że na prawdziwie realne rezultaty musimy poczekać jeszcze co najmniej pięć długich lat. Oby bez bólu.

Komentarze do: Nowa broń przeciwbólowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz