Szukaj

Naukowcy zidentyfikowali genetyczne podłoże migreny

Podziel się
Komentarze0

Rozległe badania genetyczne pozwoliły odkryć regiony chromosomowe związane z migreną. Pozwoli to na lepsze zrozumienie tej skomplikowanej choroby, na którą do tej pory nie ma skutecznego lekarstwa. Migrena, charakteryzująca się między innymi gwałtownymi bólami głowy, nudnościami i wymiotami, może zrujnować życie i poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie.Wiele osób pada ofiarą tej choroby, w większości są to kobiety. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2010 roku, migrena jest na siódmym miejscu wśród schorzeń powodujących inwalidztwo.

Nie istnieje niestety żaden cudowny lek na migrenę i osoby cierpiące często nie są w stanie normalnie funkcjonować w czasie ataku bólu. Jednak ostatnie badania, opublikowane w przeglądzie Nature Genetic, są promykiem nadziei dla chorych.

Amerykańscy naukowcy z Sanger Centre zidentyfikowali markery genetyczne odpowiedzialne za tę patologię.

   
Autorzy prac porównali wyniki 27 rozległych badań nad genomem, co odpowiada analizie genetycznej około 118.000 próbek DNA, z czego 23.000 pochodziło od osób cierpiących na migrenę. Prace porównawcze pozwoliły zidentyfikować 12 regionów DNA związanych z podatnością na migrenę, a 5 z nich było dotychczas nieznanych.
   
- Nie mogliśmy zidentyfikować genetycznych uwarunkowań migreny z mniejszej ilości próbek DNA - powiedziała uczestnicząca w badaniach Gisela Terwindt. - Ta megaanaliza pozwoliła nam dostrzec pełny obraz genetycznego schematu migreny.
   
Naukowcy uważają, że wiele genów z odkrytych regionów DNA odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Niektóre z nich mogą zakłócać system regulacji na poziomie tkanek i komórek nerwowych i tym samym powodować objawy migreny.
    
Te badania to pierwszy krok w kierunku pełnego zrozumienia procesów związanych z migreną. Jednak potrzeba jeszcze wielu badań, aby ustalić mechanizmy działania każdego ze zidentyfikowanych genów.

Komentarze do: Naukowcy zidentyfikowali genetyczne podłoże migreny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz