Szukaj

Nadzieja na leczenie przeciwko bólom wywołanym oparzeniami słonecznymi

Podziel się
Komentarze0

Badaczom udało się zidentyfikować mechanizm leżący u podłoża bólu odczuwanego po oparzeniu słonecznym. Odkrycie to ma pozwolić na opracowanie nowych terapii przeciwko temu bólowi.



Po raz pierwszy, ekipa ekspertów zidentyfikowała molekułę oraz mechanizm, które wywołują tak ogromne cierpienia po zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, wyjaśniając w ten sposób przyczyny wrażliwości skóry oparzonej przez promienie słoneczne.

Aby tego dokonać, naukowcy pracowali z grupą kontrolną dobrowolnych uczestników i narazili niewielkie fragmenty ich skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Zabieg ten miał na celu wywołanie oparzenia słonecznego.

Badając próbki uszkodzonej skóry, naukowcy spostrzegli, że zawierały one bardzo wysokie poziomy proteiny nazwanej CXCL5, czyli molekuł zdolnych do przyciagania komórek odpornościowych do uszkodzanych tkanek. A takie zjawisko ma właśnie wywoływać odpowiedź zapalną, a więc ból.


Dodatkowe testy przeprowadzone na szczurach laboratoryjnych wykazały następnie, iż antyciało blokujące molekułę CXCL5, było zdolne do redukowania skali odczuwania bólu.

Jak uważa profesor Steve McMahon, z King’s College London, proteina ta działa aktywując włókna nerwowe leżące u źródła bólu, a także wzrost wrażliwości. Opracowanie lekarstw blokujących ten proces i zapobiegających bólowi związanemu z oparzeniami słonecznymi może więc (od tej pory) być brane pod uwagę.

Ale to odkrycie nie dotyczy tylko oparzeń słonecznych. Jak sprecyzował profesor Steve McMahon, naukowcy spodziewają się, iż odkrycie to oznacza zidentyfikowanie również potencjalnego celu, który może posłużyć w lepszym zrozumieniu mechanizmów bólów związanych z innymi patologiami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów albo zapalenie pęcherza moczowego.

Dlatego też, identyfikacja proteiny może prowadzić do opracowania nowych lekarstw przeznaczonych do redukowania cierpień odczuwanych przez niektórych chorych.

Profesor Steve McMahon dorzucił również, iż sam jest wielkim entuzjastą pomysłu, iż odkrycie to może być początkiem nowego typu analgezji dla ludzi cierpiących z powodu bólu chronicznego.

Komentarze do: Nadzieja na leczenie przeciwko bólom wywołanym oparzeniami słonecznymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz