Szukaj

Migrena: seks jest skutecznym lekiem przeciwbólowym

Podziel się
Komentarze0

Oto badanie, które nie spodoba się tym, którzy posługują się bólem głowy jako wymówką pozwalającą uniknąć stosunku seksualnego. Niemieccy naukowcy z uniwersytetu w Munster właśnie zakończyli największe badanie w historii w tej kwestii, a wnioski z niego płynące ukazują wyraźnie: uprawianie miłości w trakcie migreny pozwala uśmierzyć cierpienia.Prace ukazały się w Cephalalgia.

Aby dojść do takich wniosków, badacze postanowili przeprowadzić ankietę z 1 000 osób, z których 800 cierpiało na migrenę, a 200 pozostałych na klasterowy ból głowy (dolegliwość rzadsza niż migrena, wyjątkowo bolesna, dotykająca jednej strony głowy, nazywana także kiedyś bólem głowy Hortona).

W ankiecie postawiono pytania na temat seksu w czasie bólu głowy, a także jego działania – pozytywnego bądź negatywnego – na objawy.

Jedynie 400 osób odpowiedziało na wysłany do nich kwestionariusz.


Pośród osób cierpiących na migrenę, 34% przyznało, że uprawia seks mimo cierpienia. W 60% przypadków seks zmniejszał bądź nawet eliminował ból. W 33% - seks pogarszał ich stan.

Jeżeli chodzi o klasterowy ból głowy, 31% badanych oddawało się miłości w trakcie ataku, z czego u 37% dochodziło do poprawy ich stanu, a u 50% cierpienia się nasilały.

W rzeczywistości, 13% kobiet i 36% mężczyzn przyznało, że posługują się seksem jako terapią bólu głowy.

Bilans globalny pokazuje, że 42,7% pacjentów deklaruje zmniejszenie objawów o co najmniej 50%. Co więcej, podobne rezultaty pacjenci osiągają zażywając leki przeciwko bólowi głowy.

Naukowcy wysnuwają pewną hipotezę, aby wyjaśnić efekt przeciwbólowy stosunku seksualnego. Być może chodzi tutaj o wzrost produkcji endorfin w momencie orgazmu. Endorfiny są znane ze swoich właściwości przeciwbólowych i zdolności poprawiania samopoczucia.

Stefan Evres, jeden z autorów, sugeruje kolejne badania, aby dokładnie określić czynnik bądź czynniki odpowiedzialne za terapeutyczny efekt seksu.

Komentarze do: Migrena: seks jest skutecznym lekiem przeciwbólowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz