Szukaj

Metoda na chroniczny ból

Podziel się
Komentarze0

Chroniczny ból to główna przyczyna niepełnosprawności wśród Amerykanów, dotykająca więcej osób niż nowotwory, cukrzyca i choroby serca razem wzięte. Ostatnio jednak naukowcy ogłosili, że znaleźli sposób, by "wyłączyć" ból i umożliwić nową metodę leczenia.

Skuteczne i szkodliwe opioidy

Według wyników badań grupy naukowców z Uniwersytetu Saint Louis, opublikowanych w czasopiśmie Brain, istnieje przynajmniej kilka metod radzenia sobie z chronicznym bólem. - Najskuteczniejsze farmakologiczne środki niwelujące chroniczny ból zawierają m.in. opioidy - mówi profesor Daniela Salvemini, kierująca zespołem badaczy.

Lekarstwa te mają jednak wady - mogą wywoływać ból mięśni, złość, rozdrażnienie, a nawet uzależnienie od narkotyków. Zwalczenie bólu może zatem spowodować niższą jakość życia i przedwczesną śmierć. Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że związek chemiczny zwany adenozyną może skutecznie łagodzić ból. Wywołuje jednak liczne skutki uboczne, dlatego zespół profesor Salvemini badał, który ze składników adenozyny likwiduje ból.

Receptor A3

Badacze odkryli, że receptor A3 w mózgu zatrzymuje uczucie bólu u gryzoniów. Jak dodaje profesor Salvemini, już dawno wiedziano, że adenozyna może pomóc znaleźć nową metodę skutecznej walki z uporczywym, chronicznym bólem, na który nie pomagają już tradycyjne środki. - Wyniki naszych badań wskazują na to, że należy skupić się na dalszej analizie działania receptora A3. Powinniśmy dokładnie zbadać warunki jego aktywizowania się i rodzaje bólu, który łagodzi - wyjaśnia profesor Salvemini.

Wpływ receptora A3 jest badany także w przypadku zapalenia lub nowotworów. Badania wciąż trwają, jednak naukowcy jak na razie nie odnotowali żadnych skutków ubocznych.

- Dotychczasowe wyniki badań napawają nas optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że wykorzystując właściwości receptora A3 uda nam się opracować nową skuteczną metodę farmakologicznego zwalczania chronicznego bólu. Dążymy do tego, by nasza metoda była skuteczna, ale i bezpieczna dla pacjentów - podsumowuje profesor Salvemini.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Metoda na chroniczny ból

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz