Szukaj

Przewlekłe napięcie mięśni

Podziel się
Komentarze0

Napięcie mięśniowe w dużej mierze warunkuje postawę ciała i rysy twarzy. Charakteryzuje się przejściem od stanu spoczynkowego do skurczu mięśnia i wywołane jest na drodze odruchowej, kontrolowanej przez ośrodkowy układ nerwowy. Ważne jest, aby napięcie mięśniowe nie przerodziło się w przewlekłe napięcie mięśni, co bardzo ogranicza normalne funkcjonowanie i przysparza wiele problemów zdrowotnych.

Przewlekłe napięcie mięśni

Przyczyny przewlekłego napięcia mięśni

Napięcia mięśni powstają na skutek nieprawidłowej postawy ciała, wywołanej np. siedzącym trybem życia. W wyniku podrażnienia korzeni nerwów w zwężonych otworach międzykręgowych, może dojść do przewlekłych napięci mięśni, a konsekwencją tego są bóle, ograniczające ruchomość.

Wymienione organiczne zmiany warunkują napięcia mięśniowe o podłożu psychicznym. Mięśnie kurczą się z powodu wymienionych przyczyn organicznych, a następne stają się bardziej podatne na czynniki psychiczne. Narządy i części ciała, które uległy uszkodzeniu, ulegają wpływom psychiki, a co więcej czynniki psychiczne w dużej mierze na nie oddziałują. Psychika powoduje nasilenie istniejących się napięć i bólów.

Napięcia w obrębie karku oraz barku powstają w wyniku tłumienia agresji i strachu. Inaczej jest z chronicznym napięciem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, który jest skutkiem innych emocji.

Ważne jest opanowanie swoich uczuć, frustracji i braku zadowolenia, gdyż zepchnięte do naszej podświadomości, skutkują „zamarznięciem” w mięśniach, czego konsekwencją jest chroniczne napięcia, stwardnienia i bóle.

Objawy przewlekłego napięcia mięśni

Skutkiem napięci mięśniowych są nie tylko intensywne i długotrwałe bóle, lecz bardzo często nieprawidłowa postawa ciała.

Napięcia mięśniowe mogą wiązać się z poważniejszymi konsekwencjami, których bardzo często nie da się wyleczyć. Często doprowadzają do uszkodzeń kręgów oraz dysków, a nawet do jego wypadnięcia.

Leczenie  przewlekłego napięcia mięśni

Aby rozpocząć prawidłowe leczenie, najpierw należy poznać przyczynę przewlekłych napięć mięśni. W tym przypadku bardzo często przyczyną są nasze emocje, które aktywują bioenergię, czyli rodzaj energii życiowej i prowadzą do długotrwałych i uciążliwych napięć.

Pierwszą drogą do uporania się z przewlekłymi napięciami mięśni jest uświadomienie sobie frustracji i negatywnych emocji, które leżą w podświadomości. Ten stan zostanie usunięty w momencie, kiedy zareagujemy i podejmiemy aktywne działania, zanim emocje zaczną nam szkodzić. Ustąpienie napięcia mięśni wiąże się z odprężeniem, czego skutkiem jest spokój i ogólne zadowolenie.

Jeżeli sami nie umiemy sobie poradzić z niespokojnymi emocjami, które są tłumione i „zalegają” w mięśniach, należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest nowoczesna psychoterapia, polegająca na pracy z ciałem. Za pomocą masaży i ćwiczeń ruchowych, dąży się do rozluźnienia mięśni. Praca nad ciałem powiązana jest z analizą czynników psychicznych. Dzięki tej kombinacji, skutki leczenia widać w znacznie szybszym czasie.

Autor: Karolina Kuciel

Komentarze do: Przewlekłe napięcie mięśni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz