Szukaj

Leczenie bólu pleców może cofnąć spowodowane nim zmiany w aktywności mózgu

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że leczenie przewlekłego bólu pleców może odwrócić zmiany w aktywności i funkcjonowaniu mózgu związane z bólem.


Poprzednie badania wykazały już, że ludzie cierpiący na przewlekły ból pleców mogą doświadczać problemów poznawczych oraz zmniejszenia ilości substancji szarej w obszarach mózgu wpływających na przetwarzanie bólu i jego emocjonalne aspekty, takie jak lęki czy depresja. Jednak do tej pory nie było jest, czy leczenie przewlekłego bólu może odwrócić te zmiany w mózgu.

W badaniu tym udział wzięli pacjenci cierpiący na ból w dolnej części pleców przez co najmniej sześć miesięcy i poddani zostali chirurgii kręgosłupa lub podawano im zastrzyki w celu leczenia bólu. Pacjentom wykonano rezonans magnetyczny mózgu przed i sześć miesięcy po tych procedurach.


- Kiedy pacjenci wracali do nas ponownie, chcieliśmy wiedzieć, czy ich ból zmniejszył się i czy poprawiła się jakość ich życia. Chcieliśmy zobaczyć, czy którekolwiek z nieprawidłowości związane z bólem stwierdzono uprzednio w mózgu zostały przynajmniej spowolnione lub częściowo odwrócone - powiedziała główna autorka badań Laura S. Stone z Alan Edwards Center for Research on Pain na McGill University w Montrealu.

Aktywność i funkcje mózgu u pacjentów po leczeniu rzeczywiście wykazały oznaki powrotu do prawidłowego stanu - stwierdzili naukowcy.

Wyniki badania opublikowano 17 maja w czasopiśmie Journal of Neuroscience.

- Jeśli jesteśmy w stanie pozbyć się bólu przy pomocy skutecznego leczenia, możemy odwrócić te zaburzenia występujące w mózgu - podsumowała Stone.

Komentarze do: Leczenie bólu pleców może cofnąć spowodowane nim zmiany w aktywności mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz