Szukaj

Joga i rozciąganie pomagają w chronicznym bólu pleców, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie dodaje wagi temu, w co już dawno wierzyli adepci jogi: joga może pomóc w zwalczaniu przewlekłego bólu dolnego odcinka pleców. W badaniu, które zostało opublikowane ostatnio w Archives of Internal Medicine, badacze porównali wyniki 92 pacjentów, którzy co tydzień brali udział w kursie jogi, z wynikami 91 pacjentów, którzy co tydzień brali udział w zajęciach rozciągających, a także z wynikami 45 innych chorych, którzy otrzymali jedynie książkę – przewodnik dotyczący ćwiczeń i zmian stylu życia.Okazało się, że joga była bardziej skuteczna niż książka. Aczkolwiek, joga nie jest bardziej skuteczna w uśmierzaniu bólu niż regularne ćwiczenia rozciągające, piszą autorzy badania w podsumowaniu.

Ludzie z chronicznym bólem dolnego odcinka pleców, którzy uczestniczyli w zajęciach z jogi albo z rozciągania, doświadczyli klinicznej podobnej poprawy swojej sytuacji związanej z dysfunkcją pleców, a objawy tej poprawy utrzymywały się co najmniej 14 tygodni, po zakończeniu badania, mówi pani Karen Sherman, badaczka z instytutu Group Health Research Institute z siedzibą w Seattle.

Uczona ta jest jednym ze współautorów tego badania. Jako dysfunkcję pleców badaczka rozumie trudności z wypełnianiem codziennych aktywności, generalnie.

W omawianym badaniu, które zostało przeprowadzone za zgodą National Institute of Health’s National Center for Complementary and Alternative Medicine, uczestnicy brali lekcje jogi przez 12 tygodni i poznawali zasady vinijogi.

Joga ma wiele odmian, tak jak lody mają wiele smaków, dlatego zdecydowaliśmy się wybrać do tego badania coś, co zdawało się być bezpieczne i łatwe dla początkujących, zarówno do praktykowania w domu, jak i na regularnym kursie, mówi pani Karen Sherman.


Każde zajęcia trwały od 45 minut do 50 minut, i zawierały od 5 do 11 względnie łatwych ćwiczeń, tak samo jak i relaksację oraz ćwiczenia oddechowe.

Wiele innych badań – wszystkie mniejsze niż nasze – stwierdziły, że Iyengar yoga i ogólna Hatha yoga pomagają ludziom, którzy cierpią na bóle pleców. Przypuszczam więc, że każda joga ukierunkowana na leczenie może pomagać ludziom w takiej sytuacji, dodaje jeszcze badaczka.

Badacze jeszcze dodają, że z faktu, iż zarówno ćwiczenia rozciągające, jak i joga osiągnęły te same efekty, można przypuszczać, że podstawowe korzystne działanie jogi można przypisać właśnie rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni pacjentów, a nie jakimkolwiek psychicznym czy duchowym skutkom.

Doktor Loren Fishman, specjalista medycyny rehabilitacyjnej oraz dyrektor Manhattan Physical Medicine and Rehabilitation, ocenia to badanie jako ważne dla przyszłych prac, które przyjrzą się z bliska różnym typom jogi oraz działaniom, jakie mogą one wywierać na bardziej specyficzne i bardziej upośledzające problemy pleców.

Badania te powinny się również pochylić nad kwestią czynnika psychologicznego tego typu praktyk. Jednocześnie, specjalista przyznaje, iż omawiane badanie dodaje znaczenia potencjalnym korzyściom płynącym z jogi.

Uważam, że ludzie mogą po prostu powiedzieć, że wszystko, co joga może tu zdziałać, jest związane po prostu z rozciąganiem, mówi specjalista.

Ale pani Karen Sherman ostrzega, iż pacjenci powinni rozmawiać ze swoimi lekarzami, zanim w ogóle zaczną ćwiczyć jogę, a także poinformować potencjalnych instruktorów o swoich problemach z plecami. Każdy, kto chciałby ćwiczyć rozciąganie, powinien wiedzieć, że uczestnicy badania ćwiczyli dużo – około 52 minuty na każde zajęcia, plus dodatkowo jeszcze 20 minut w ciągu wolnych od zajęć dni.

Komentarze do: Joga i rozciąganie pomagają w chronicznym bólu pleców, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz