Szukaj

Domowe sposoby na ból pleców

Podziel się
Komentarze2

Ból pleców dotyka 90 % naszego społeczeństwa i jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Często przyczyna tkwi  w charakterze naszej pracy – jeżeli siedzimy przed komputerem wiele godzin dziennie, cierpi na tym głównie nasz kręgosłup, powodując obrzęk i przeciążenie mięśni pleców. Ból może być także następstwem urazu, „naciągnięcia” mięśni, nadwagi oraz złego snu.

Domowe sposoby na ból pleców

Uzdrawiająca siła ruchu

Jeżeli nasza praca wymaga od nas ciągłego siedzenia, musimy pamiętać o krótkich przerwach. Nie powinniśmy zapominać o „wyprostowaniu kości”, choćby poprzez krótki spacer, nawet jeżeli oznacza to jedynie przejście do sąsiedniej sali po zszywacz :). Ważne jest też odpowiednie dobranie krzesła, ponieważ pochylona pozycja sprzyja obrzękom pleców. Należy dostosować je do budowy ciała tak, aby nasze plecy znajdowały się w linii prostej, umożliwiając swobodne oparcie się.

Poza pracą  jest równie ważny ruch. Spacer, basen czy wizyta w siłowni nie tylko rozładują napięcie ale przywrócą mięśniom sprawność, poprawiając tym samym krwiobieg w rdzeniu kręgowym.

Zły sen

Podczas snu nasz organizm regeneruje siły na kolejny dzień. Źle dobrany materac to jedna z głównych przyczyn bólu pleców. Nocą przeciążone mięśnie rozluźniają się, co sprawia, że ból kręgosłupa się nasila. Dlatego rano, ciężko się nam podnieść z łóżka. Aby spać spokojnie należy zaopatrzyć się w średniej twardości materac, bez widocznych nierówności oraz zredukować liczbę poduszek tak, aby dodatkowo nie nadwyrężać kręgosłupa.


Kiedy bardzo boli


Ból pleców potrafi być bardzo uporczywy i utrzymywać się nawet do kilku dni. Często oprócz pleców bolą także pośladki, nogi bądź też głowa. Należy zastosować kilka prostych zasad do zwalczania bólu:

  1. Nie powinniśmy zbyt często się schylać, a zwłaszcza podnosić ciężkich przedmiotów.
  2. Ból najlepiej rozchodzić, dlatego starajmy się omijać łóżko przez około 6 godzin.
  3. Okłady oraz ciepła kąpiel pomogą złagodzić ból. Musimy jednak pamiętać, aby przebywać w wannie maksymalnie pół godziny.
  4. Kąpiele możemy urozmaicić wywarem z rumianku.  Do pięciu litrów zimnej wody należy wsypać około 20 łyżek suszonego rumianku i gotować przez ok. 15 minut. Odcedzony wywar wlewamy do wanny z ciepłą wodą i kąpiemy się około 15 minut.
  5. Na napięte mięśnie najlepiej zadziała mieszanka oliwy z oliwek i olejków: tymiankowego, rozmarynowego, nagietkowego i arnikowego. Gotowym specyfikiem nacieramy bolące miejsca dwa razy dziennie.
  6. Powinniśmy unikać chodzenia w bardzo obcisłych ubraniach i zamienić szpilki na wygodne buty.
  7. Jeżeli ból pleców towarzyszy nam od dłuższego czasu, powinniśmy zdecydować się na wykonywanie prostych ćwiczeń mając na celu rozluźnienie kręgosłupa, na przykład: kładziemy się na podłodze, wyprostowane nogi opieramy o kanapę, ręce wyciągamy za głowę. Powoli skręcamy tułów raz w lewą raz w prawą stronę, pozostawiając nogi bez ruchu. Wystarczy 5-10 minut dziennie by kręgosłup przestał nas boleć.

Niekiedy ból kręgosłupa to efekt siedzącego trybu pracy, urazu bądź przeciążonych mięśni. Jeżeli jednak ból towarzyszy nam od dłuższego czasu i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, może to być oznaką poważniejszych schorzeń. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza. Kręgosłup stanowi „ rusztowanie” ciała człowieka, dlatego powinniśmy poświęcać mu należną uwagę każdego dnia.

Komentarze do: Domowe sposoby na ból pleców (2)

kapitan
kapitan 10-01-2016 14:33

Objawy przewiania mięśni pleców jak leczyć

2

Jakieś dwa cztery dni temu zmarzłem i mnie przewiało, od tego czasu mam silny ból pleców, czuje, że mięśnie mnie bolą, mam problemy z oddychaniem. Ból jest tak silny, że ciężko mi się poruszać, a muszę iść jutro do pracy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze