Szukaj

Domowe sposoby na ból kolana

Podziel się
Komentarze0

Bóle kolan stanowią powszechny i kłopotliwy problem w dzisiejszych czasach. Dotykają już nie tylko sportowców, lecz także osoby z nadwagą oraz te, których praca wymaga ciągłego wysiłku fizycznego.

Domowe sposoby na ból kolana

Kolano to jeden z największych stawów w ludzkim ciele podlegający ciągłemu obciążeniu. Ból jest najczęściej następstwem urazów mechanicznych, a także wrodzonych wad czy zwyrodnienia tkanek. Niekiedy przyczyna tkwi w nieodpowiedniej masie ciała, która obciąża stawy kolanowe, powodując ich urazy. Ból może być również powodem niewłaściwej postawy, płaskostopia a także skrzywień kręgosłupa.

Osoby uprawiające sport są narażone na częstsze występowanie bólu kolan ze względu na ich ciągłe obciążenie. W przypadku osób starszych ból może być związany z chorobą stawu biodrowego bądź reumatyzmem.

Ból kolan może być również spowodowany:

  • Zerwaniem więzadeł krzyżowych – mowa tu o więzadłach krzyżowych, łączących kość udową z kością piszczelową. Do ich zerwania dochodzi najczęściej w wyniku gwałtownego ruchu. Ponieważ więzadła te są słabo ukrwione, proces gojenia jest długotrwały, a odzyskanie pełnej sprawności kolana praktycznie niemożliwe.
  • Martwicą jałową kości – choroba uniemożliwia zgięcie kolana, objawia się silnym bólem i obrzękiem. Najczęściej wywoływana jest uszkodzeniem naczyń krwionośnych, prowadząc do obumarcia pozbawionych ukrwienia tkanek.

  • Zapaleniem stawów – jest to głównie choroba zwyrodnieniowa stawów, dotykająca najczęściej starsze kobiety powodując zużycie chrząstki i zniszczenie kości.

  • Chorobą chrząstki – która dotyka najczęściej sportowców. W momencie, gdy przy zgięciu nogi dochodzi do obrotu stawu kolanowego następuje rozerwanie łękotki. Uraz wywołuje silny ból oraz obrzęk. Niestety, wystąpienie urazu zwiększa szansę kolejnych kontuzji.

  • Bocznym przemieszczeniem rzepki – uraz ten najczęściej dotyka osoby posiadające małą rzepkę oraz cierpiące na nadmierną ruchomość stawów. Skłonność do przemieszczania rzepki jest dziedziczna. Najczęściej występuje w momencie wstawania przy zgiętych kolanach, jak w przypadku jazdy na nartach.

Profilaktyka


Aby nie dopuścić do uciążliwego bólu kolan należy kontrolować swoją wagę. Osoby otyłe są bardziej narażone na ból ze względu na obciążanie stawów. Należy również ograniczyć wysiłek fizyczny oraz zawsze pamiętać o rozgrzewce, która stymuluje mięśnie do pracy oraz zwiększa ich elastyczność. Warto także korzystać z takiej aktywności fizycznej, która nie obciąży naszych stawów, dlatego na przykład zamiast biegania powinniśmy częściej pływać, a aerobik zastąpić jego wodnym odpowiednikiem. Dla osób, których tryb życia wymaga częstego klękania zaleca się podkładanie pod kolana miękkiej maty.

Jak zwalczyć ból
?

  • W momencie, gdy ból kolan jest uciążliwy należy zastosować okłady z lodu. Jeżeli kolano jest opuchnięte i rozgrzane, należy umieścić je nieco wyżej niż pozostałe części ciała i obłożyć zawiniętym w ręcznik lodem. Możemy również dodać kilka kropel octu. Taki zabieg szybko przyniesie ulgę.

  • W przypadku, gdy opuchlizna się nie pojawiła możemy skorzystać z ciepłych okładów, które zmniejszą ból. W tym celu najlepiej sprawdzi się namoczony w ciepłej wodzie ręcznik, którym owijamy kolano i pozostawiamy na około pół  godziny.

  • Ból ukoi również okład z cebuli. Należy bardzo drobno posiekać cebulę a następnie rozsmarować ją na gazie i przyłożyć do kolana. Okład należy zdjąć dopiero po odczuciu pieczenia. Taki zabieg natychmiast usunie opuchliznę.

  • Ulgę przyniesie również okład z chrzanu, który działa przeciwzapalnie. Należy utrzeć drobno świeży chrzan, przyłożyć go do kolana i przykryć ręcznikiem na około 10 minut.

  • Jeżeli ból kolan doskwiera nam od dłuższego czasu, warto zastosować ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie, więzadła oraz poprawią ich wytrzymałość, jak podnoszenie nóg w pozycji siedzącej czy napinanie mięśni kolana. Najlepsze efekty przyniosą ćwiczenia dobrane przez specjalistę, indywidualnie do potrzeb.

Warto pamiętać, że bóle kolan niemalże zawsze są przyczyną poważniejszych schorzeń. Ich lekceważenie może prowadzić do ciężkich urazów oraz ograniczenia zdolności ruchowej. Dlatego też, nawet najmniejszy ból powinniśmy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Komentarze do: Domowe sposoby na ból kolana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz