Szukaj

Czy witamina D może pomóc w przypadku skurczów?

Podziel się
Komentarze0

Przynajmniej połowa kobiet w wieku reprodukcyjnym toczy regularną walkę ze skurczami i bólami menstruacyjnymi. Jest to jeden z powodów, dla których młode kobiety biorą wolne w pracy albo nie przychodzą do szkoły. Ale teraz, mała próba być może odkryła naturalne lekarstwo, które może przynieść wszystkim cierpiącym jakąś ulgę. Chodzi tutaj o witaminę D w dużych dawkach.Witamina D wydaje się obiecująca w leczeniu zespołów bólowych związanych z zapaleniami. A jednym z tych zespołów są właśnie bóle z powodu skurczów menstruacyjnych, mówi pani doktor JoAnn Manson, przełożona jednostki medycyny prewencyjnej Division of Preventive Medicine w szpitalu Brigham and Women's Hospital, która jest jedną ze współautorek komentarza do omawianego tutaj badania.

Badanie to zostało opublikowane w Archives of Internal Medicine. Prace te zostały przeprowadzone we Włoszech i objęły obserwacją 40 kobiet w wieku od 18 lat do 40 lat. Sprecyzować jeszcze należy, że badanie to jest pierwszym w historii, które wzięło na cel obserwację wpływu pojedynczej wysokiej dawki witaminy D na skurcze menstruacyjne.

Dlatego też, co logiczne, część kobiet dostawała pojedynczą, wysoką dawkę witaminy D na pięć dni przed oczekiwanym początkiem następnego okresu. Druga grupa kobiet otrzymywała z kolei placebo. Po dwóch miesiącach, kobiety z grupy z witaminą A donosiły, iż ich wynik bólu zmniejszył się o 41%, przeciętnie. Kobiet z kolei z najsilniejszymi bólami na początku badania doświadczały największej redukcji bólu w czasie trwania tej próby.

Doktor JoAnn Manson wyjaśnia, że możliwe jest, iż wysokie dawki witaminy D mogą pomóc w zmniejszniu bólu dzięki modulacji ścieżek prostaglandyn, czyli substancji chemicznych, które są związane z zapaleniami i bólem, który jest wyzwalany przez skurcze mięśni macicy.


Generalnie, wysokie poziomy tych substancji oznaczają więcej bólu, konkretyzuje badaczka.

Ale eksperci ostrzegają, że te wysokie dawki witaminy D użyte w badaniu – 300 000 jednostek międzynarodowych – są naprawdę ekstremalnie wysokie. Dla lepszego porównania dodajmy, że Instytut Medycyny ze Stanów Zjednoczonych zaleca dzienną dawkę witaminy D w wysokości 600 jednostek międzynarodowych. Największa zalecana dawka dozwolona to 4 000 jednostek międzynarodowych.


Ostatnie badania podkreśliły ryzyko związane z tak wielkimi dawkami. Na przykład, badanie zamieszczone w Journal of the American Medical Association odkryło możliwy związek międy podawaniem wysokich dawek tej witaminy a większym ryzykiem złamań i upadków u starszych kobiet.

Natomiast, ostatni artykuł w American Journal of Cardiology sugerował, że nawet jeśli witamina D może pomóc w zapaleniach sercowo-naczyniowych, to jednakże zbyt wiele może zrobić więcej złego niż dobrego.

Dawka użyta w tym badaniu, czyli 300 000 jednostek międzynarodowych, to naprawdę potężna dawka. To nie jest coś, co większość ludzi na wydziale położnictwa i ginekologii mogłoby spokojnie zastosować. Tak więc, jeżeli ludzie idą do swojego położnika, aby poprosić o tak wielką dawkę, prawdopodobnie jej nie dostaną, mówi pani doktor Kathy Hoeger, profesor na wydziale Department of Obstetrics and Gynecology na uniwersytecie University of Rochester.

Doktor Kathy Hoeger wyjaśnia, że pierwszą linią terapii dla większości kobiet są leki niesteroidowe antyzapalne, takie jak ibuprofen albo naproxen. Obydwa są dostępne bez recepty. Można również przepisać hormonalne środki antykoncepcyjne, które pomagają zredukować bolesność ciężkich skurczów menstruacyjnych.

Doktor JoAnn Manson mówi, iż kobiety, które poszukują jakiegoś bardziej naturalnego lekarstwa na swoje dolegliwości, mogą porozmawiać ze swoimi lekarzami na temat zażywania witaminy D w wysokich dawkach, aby zobaczyć, czy przyniesie to jakiekolwiek pozytywne efekty.

Badania tego typu naprawdę są dopiero w powijakach, ale jeżeli naprawdę ktoś cierpi aż tak bardzo, można mu dać tak wysoką dawkę witaminy D w ramach próby, mówi jeszcze doktor JoAnn Manson.

Specjalistka wyjaśnia jeszcze, że może być ciężko osiągnąć więcej niż 400 UI do 600 UI witaminy D ze zwykłej diety, nawet biorąc pod uwagę takie źródła tej witaminy jak ryby, jajka oraz wzmocnione mleko. Umiarkowana ekspozycja na słońce również przyczynia się do produkcji witaminy D w naszym organizmie.

Dobrze więc, że zbliża się wiosna.

Komentarze do: Czy witamina D może pomóc w przypadku skurczów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz